Günümüzde firmaların hızlı rekabet ortamında olduğu düşünülürse, ürün ve hizmet tanıtımlarında dikkat edilmesi gereken hedef kitlenin daima gözünün önünde olmaktır. İş yaptığınız herkesin karşısında kurumsal bir duruş sergilemek ve rakiplerinizden farkınızı yansıtacak ayrıntılardan biri de antetli kağıt kullanmaktan geçer. Firmanın sahip olduğu marka tasarımını temsil eden antetli kağıt, hem potansiyel müşterilerin gözünde ilk izlenimi oluşturur hem de firmanın en iyi şekilde temsil edilmesini sağlar. Peki, antetli kağıt nedir?

Bir şirketin ya da firmanın tüm dış yazışmalarında kullandığı, en üst kısımda şirket logosu ve ismi ile iletişim bilgilerinin yer aldığı resmi evrak türüne antetli kağıt adı verilir. Standart antetli kağıtlar A4 boyutundadır ancak kâğıdın rengi, ağırlığı ve tasarımı tamamen firmanın kendi tercihlerine bağlı olabilir. Ancak yine de şirketin marka yüzü olarak kullanılan antetli kâğıt tasarımı çok önemli bir yer tutar.

Antetli Kağıt Tasarım Ölçüsü Nasıl Olmalıdır?

Antetli kağıt örnekleri incelendiğinde standart baskı kağıdı olan A4 boyutlarının sıklıkla kullanıldığı görülür. Diğer bir deyişle, antetli kağıtlar 210 mm genişliğinde ve 297 mm boyundadır. Resmi yazışma kuralları firmanın isteği çerçevesinde olduğundan bırakılması gereken kenar boşlukları konusunda bir kural bulunmaz. Ancak genel geçer bir tercih olarak üstten ve yanlardan 10 ya da 15 mm, alt kısımda ise 7 mm boşluk bırakılır.

Bazı firmalar antetli kâğıt tasarımda A5 kâğıt tasarımlarını da tercih edebilir. Özellikle mimarlık ve tasarım firmalarının kullandığı bu tür kâğıtlar 80 ila 110 gram ağırlığına kadar çıkabilir. Ayrıca kuşe kâğıt veya 1. hamur kâğıt çeşitleri de tercih edilir. Antetli kâğıtlarda yer alan standart özellikler dışında hologram baskı, lak, özel kesimler ve varak yaldız baskı gibi ekstra özellikler de yer alabilir.

Antetli Kağıt Nasıl Hazırlanır?

Antetli kağıt hazırlama prosedürleri şirketin isteklerine bağlıdır. Bu bağlamda firma logosu ile iletişim bilgileri sağ ya da sol üst kısımda olabilir. Adres ve diğer iletişim bilgileri ise hemen altına konumlandırılabilir. Ancak tasarım formatı tamamen bununla sınırlı kalmayıp, zeminde veya diğer farklı alanlarda değişik tasarım ögelerine de yer verilebilir.

Antetli kağıt hazırlanırken doğru kağıt türünün seçilmesi, kağıdın rengi, ağırlığı ve boyutları tamamen firmanızın kurumsal kimliğini yansıtmalıdır. Çok karmaşık renkler ve tasarımlar, hedef kitlenin kafasını karıştırarak aklında kalmanızı zorlaştıracağından, basit ve şık tasarımlar tercih edilmelidir.

Antetli kağıt tasarımı sırasında kullanılan baskı kalitesi ve tasarımların hardcopy’lerde olduğu kadar soft ortamda da kullanılabilir olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü bu tür kâğıtlar matbu evraklar sayılmasının yanı sıra dijital ortamda da kullanılır.

Baskıltd. Tasarım Paneli’ndeki Tasarım Örneklerini Kullanarak Kendi Tasarımınızı OluşturabilirsinizBaskıltd. ‘de Antetli Kağıt Siparişi Verme ve Antetli Kağıt Hazırlama


Antetli kağıt siparişi oluşturmak için, https://www.baskiltd.com/antetli-kagit/ adresinden adet, ebat ve kağıt bilgilerini işaretlemeniz yeterli olcaktır. Baskıltd. ‘nin gelişmiş sipariş paneli seçeneklerinizi değerlendirerek anında ürün fiyatını günceller. Size de ürün tasarımını yüklemek, ya da hazır tasarımlar arasından dilediğinizi seçerek kişiselleştirmek kalır.

Hangi Tür Antetli Kağıt Örneklerini Baskıltd.’ de Bulabilirim

Farklı sektörlerin, kurumsal kimlik oluştururken farklı dilleri vardır. Baskıltd. ‘nin hazır antetli kağıt örnekleri arasında yüzlerce seçenek içinden mutlaka kendi çizginize uygun bir tasarım bulacaksınız. Tasarımları https://www.baskiltd.com/antetli-kagit/designs/ adresinden detaylı inceleyebilir ve dilediğiniz tasarımı kişiselleştirerek antetli kağıdınızı hazırlayabilirsiniz.

Antetli Kağıt Nerede Kullanılır?

Kurumsal kimliğin ciddiyetle temsil edildiği antetli kağıtlar sadece yazışmalarda kullanılmayabilir. Antetli kağıdın sıklıkla kullanıldığı alanlar şunlardır:

  • İhale sunumları,
  • Bayii ve müşteri protokolleri,
  • Teklif mektupları,
  • Tedarikçi protokol ve anlaşmaları,
  • Kurum içi bildirimler,
  • Toplu faks ve mailing gönderimleri,
  • Dağıtım kanallarına iletilen malî gönderimler,
  • Müşteri profili odaklı anket formları.

Antetli Kağıt Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Antetli kağıt fiyatları belirlenirken, kağıdın sahip olduğu standart özellikler dışındaki her tür detay ayrı bir fiyatlandırma kriteri sunar. Buna göre standart ölçüler dışındaki en – boy ölçüleri, kağıt türü ve gramajı, baskıda kullanılacak renklerin sayısı ve kağıdın baskı adedi birim fiyatı etkiler. Ancak bilinenin aksine kâğıt adedi arttıkça birim başına maliyet azalacağından, tasarıma dikkat edilerek tek seferde daha fazla miktar kağıt sipariş edilebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir