Ofis çalışanları ve baskı sektöründe hizmet veren kişiler, çeşitli kağıt boyutları ile ilişki içerisindedir. Özellikle kağıt ölçüleri ve gramaj değerleri, kullanılacak olan baskı alanında oldukça önemlidir. Baskı alanını ölçmeye yarayan kağıt boyutları, verilen siparişlerin standart bir dille ifade edilmesini de sağlar. Çalışmaların hızlandırılması ve siparişlerin doğru şekilde tamamlanması için belirli standartlarda sunulan kağıt ölçülerini bilmek gerekir. Yazılı baskıda kullanılan kağıtların ölçüleri evrensel olarak ifade edilir. İş yaşamında en çok A3, A4 ve A5 boyutlarındaki fotokopi kağıtları kullanılır. Gazete ve dergi gibi basılı medya ürünlerinde ise A8 ve A9 boyutlu kağıtlar tercih edilir.  

Kağıt Boyutlarının Standartları

ISO 216 standartlarına göre tüm dünyada da geçerli olan 3 tip kağıt boyutu vardır. Bunlar A, B ve C olmak üzere değişir. Aslında A serisi kağıtlar öncelikle 1922 yılında Deutsches Institut für Normung – Alman Standartları Enstitüsü tarafından belirlenmiş olsa da ISO 216 tarafından standart hale getirilmiştir. C serisi kağıtlar daha çok zarflarda kullanılır. Ülkemizde en çok kullanılan A serisi kağıtlardır. Bunlardan A0 olan kağıt boyutu en büyük olan kağıtlardır. 84,1 x 118,9 cm boyutlara sahiptir. Diğer bir deyişle, 1 adet A0 kağıt toplam 16 tane A4 kağıdı büyüklüğüne eşittir. Teknik çizim ve afiş tasarımında tercih edilir. 

  • A1 Boyutlu Kağıt

A1 kağıt boyutu, 84,1 x 59,4 cm olarak belirlenmiştir. Ortalama  50 gram ağırlığındaki A1 kağıdı, toplamda 8 adet A4 kağıdına eşit büyüklüktedir. Genellikle mühendisler ve endüstriyel tasarımcılar tarafından kullanılan A1 kağıdı, evsel kullanım için uygun değildir. 

  • A2 Boyutlu Kağıt

A2 kağıt boyutu, 59,4 x 42 cm olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 30 gram ağırlığında olan bu kağıt, profesyonel baskı makinelerinde, poster tasarımında, afiş ve büyük yazıcılarda tercih edilir. 

  • A3 Boyutlu Kağıt

A3 kağıt boyutu 42 x 29,7 cm olarak bilinir. A0 boyutlu bir kağıdın 8’e bölünmesiyle bir adet A3 kağıdı elde edilir. 10 gram ağırlığında olan A3 kağıdı, A4’e göre daha az kullanılır ve başlıca kullanım alanı afiş tasarımlarıdır. 

  • A4 Boyutlu Kağıt

A4 kağıt boyutu, 21 x 29,7 cm olarak belirlenmiştir. Dünyada en çok kullanılan kağıt olan A4 kağıdı, sadece Kuzey Amerika’da farklı bir standartta üretilir. ISO 216 standartlarına göre, A0 kağıdının 16’ya bölünmesi ile bir adet A4 kağıdı elde edilir. Günlük hayatta dergilerde, evraklarda, mektup ve formlarda A4 kağıdı kullanılır. 

  • A5 Boyutlu Kağıt

A5 kağıt boyutu, 21 x 14,8 cm olarak belirlenir. Ortalama 3,125 gram ağırlığında olan bu kağıtlar daha çok broşür ve kitapçıklarda kullanılır. Özellikle firma tanımlarının yapıldığı tek yönlü kağıtlar A5 boyutundadır. 

  • A6 Boyutlu Kağıt

A6 kağıt boyutu, 14,8 x 10,5 cm olarak belirlenir. Bu tür kağıtlar ortalama 1875 gram ağırlığındadır. A6 kağıtlar daha çok doğum günü kartları, sevgililer günü kartları gibi özel gün kartlarında kullanılır. Kısa metinler için oldukça uygun olan A6 kağıdının standart ölçüleri 1922 yılında DIN 476 adı ile tanımlanır. 

Fotokopi cihazları ile yazıcıların tamamının ayarlamaları evrensel kağıt boyutuna göre yapılmıştır. Bu nedenle sadece standart ölçülerdeki kağıtlarda işlem gerçekleştirilir. Bu alanda hem amatör hem de profesyonel cihazları kullanabilmek için kağıt boyutlarını iyi bilmek gerekir. Ülkemizde kağıt boyutları tanımlanırken “cm” veya “mm” değerleri ifade edilir. Ayrıca kağıt boyutları ifade edilirken Türkiye’de “virgül” kullanılırken, Amerika ve Avrupa ülkelerinde “nokta” kullanılır. Ayrıca bazı ülkelerde kağıt ölçüleri “inç” cinsinden ifade edilir. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir