Bir kurumun, firmanın, şirketin veya vakfın hem şirket içinde hem de şirket dışında imajını ve davranışlarını temsil eden misyonuna kurumsal kimlik adı verilir. Şirketin temel özelliklerinin yer aldığı kurumsal kimlik, tüm diğer müşteriler, çalışanlar ve iletişim kurulan kişilerle arasında köprü oluşturan önemli malzemelerden biridir. Bu nedenle kurumsal kimlik tasarımı konusunda son derece dikkatli olunmalı, tüm dizayn süreçleri firmanın özelliklerine göre özgün şekilde yönetilmelidir. 

Kurumsal Kimlik Ögeleri Nelerdir? 

Kurumsal kimlik oluşturma sırasında akla ilk olarak kartvizit, antetli kâğıt gibi objeler gelse de aslında tasarım çalışmaları geniş bir ürün seçkisi içerisinde değerlendirilir. Kurumsal kimlik çalışması içerisinde yer alan temel ürünler şunlardır: 

 • Kartvizit
 • Takvim
 • E-posta / mailing tasarımı
 • CD yüzeyi baskı çalışması
 • Kurumsal web sitesi tasarımı
 • Antetli kâğıt tasarımı
 • Antetli zarf tasarımı
 • Faks iletişim kâğıdı tasarımı
 • Rapor taslakları
 • İrsaliye / fatura kâğıdı tasarımı
 • Bloknok, küp notluk, not defteri tasarımları
 • Promosyon ürün tasarımları

Kurumsal Kimliğin Markaya Faydası Nedir? 

Kurumsal kimlik ürünleri, profesyonelce tasarlandığında bir logodan çok daha fazlasını ifade eder. Aslında marka kimliği denilen olgu, müşterilerin firma hakkındaki görüşlerini kapsar. Bu nedenle firmanın müşterileri ile kurduğu her türlü etkileşim, onlara marka hakkında bir bakış açısı oluşturma olanağı tanır. Müşteri algıları genellikle kişisel deneyimler ışığında gelişse de güçlü bir kurumsal kimlik tasarımı ile firmanın marka adı daha da güçlendirilebilir. 

Kurumsal kimlik logo ve tasarımları yapılırken şu hususlara dikkat edilmesi önerilir: 

 1. Tasarımlarda Kararlılık 

Kurumsal kimlik tasarımı için mutlaka uzman grafik tasarımcılarla çalışılmalı ve tasarım plânları uzun vadede değişmeyecek şekilde yapılmalıdır. İstikrarlı şekilde kullanılan tasarımlar marka imajının tanınırlığı konusunda son derece önemlidir. 

 1. Farklı Olmak

Kurumsal kimlik tasarımları yaparken daima rakiplerinizden farklı düşünmeniz ve sektöre inovatif şekilde bakmanız gerekir. Bu sayede markanızı, pazarda çok daha farklı bir seviyeye çıkarabilirsiniz. 

 1. Rekabeti Artırmak

Ustalıkla tasarlanan kurumsal bir kimlik, sektörde yeni olsanız dahi dikkat çekmenize yardımcı olan en büyük unsurdur. Bu nedenle alanınızda önemli bir oyuncu olmak ve görsellikle potansiyel müşterilerinize hitap etmek istiyorsanız, kaliteli firma imajını ancak kurumsal kimlik tasarımları ile oluşturabilirsiniz. 

 1. Markayı Hatırlatmak

Güçlü ve ilgi çekici bir kurumsal kimlik sayesinde müşterilerinizin markanızı hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle satın alma konusunda önemli bir değer sunan marka imajı, kurumsal kimlik tasarımlarında çok daha önemli bir kriterdir. 

Kurumsal kimlik tasarımı, marka oluşturma sürecinin temel yapı taşlarından biridir. Özellikle pazarlama iletişimi konusunda yaratıcı bir strateji oluşturmayı gerektiren kurumsal kimlik, tanıtım ve reklama yönelik stratejinizi belirlemenize yardımcı olur. Pazarlama stratejinizi belirlerken süreci bir bütün halinde ele almak gerekir. Bu aşamada sahip olunan kurumsal bir kimlik, müşteri tercihlerini direkt olarak etkileme becerisi sunar. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik oluşturulurken firmanın belirlediği renk tonları, skala özellikleri, varsa eklenmesi gereken logo ya da başlık, yazı karakteri ve fontu detaylı şekilde belirlenmelidir. Ayrıca şirket adı, yer alması gereken semboller ile yazı içerikleri mutlaka temel tasarım malzemeleri arasında yer almalıdır. Tasarımı yapılan kurumsal kimlik araçlarının üretimi konusunda iki temel mecra göz önüne alınır. Bunlardan ilki internet ortamında kullanılacak ürünlerdir. Web sitesi, e-mail vb. etkileşim tasarımları etkili şekilde sürece katılır. Diğer yandan basılı ürünler (antetli kâğıt, kartvizit, broşür, katalog, takvim vb) ile promosyon ürünleri (kalem, küp not, anahtarlık) istenilen formatlara göre hazırlanır. 

Sizler de kurumsal kimliğiniz için https://www.baskiltd.com/ adresinden ürün seçeneklerini inceleyip dilediğiniz şekilde tasarladıktan sonra siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir