Tanıtım oldukça geniş bir kavramdır. İçerisinde pazarlamayı içeren her detay bulunur. Bundan dolayı da tanıtım amacı taşıyan her türden içerik iyi düşünülmelidir. Broşür de bu bağlamda tanıtım amacı taşıyan ürünler arasındadır.

Broşür Ne Demektir?

Broşür nedir sorusu aslında içerisinde, reklam ve pazarlamaya ilişkin pek çok cevap bulunduran bir sorudur. Aslında broşürün amacı, tamamen reklamın da amacıdır. Tanıtım amacı taşıyan broşürler, birkaç sayfadan oluşan kitapçıklardır. 1, 2, 3 ya da akordeon şeklinde kıvrımlı bir şekilde broşürler tasarlanır. Kullanım yerleri ve amaçları birbirinden farklılık gösterebilir.

Genel olarak broşürlerin kullanım amaçları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Yeni açılacak olan firmanın tanıtımında belirli ölçüde bilinirlik kazanmak 
  • Farklı bir şehir ya da ülkeye giden turistlerin, o bölgedeki bilgileri almalarını sağlamak 
  • Marka tanınırlığını arttırmak 
  • Herhangi bir derneğe, partiye ya da kuruluşa dair bilgiler sunmak 
  • Okul tanıtımlarında, okula dikkat ve ilgi çekmek.

Bunlar ve benzeri pek çok maddeden kaynaklı olarak broşürler hazırlanır ve dağıtımları yapılır. Bu hazırlanan küçük kitapçıklar belirtildiği gibi 1, 2, 3 ya da daha fazla sayfalı bir tasarıma sahip olabilir. Bu tamamen tasarımcının ve alıcının isteğine kalmış bir detaydır. Broşür çeşitleri de iş alanına, tanıtımının yapılacağı ürün ya da hizmete göre farklılık gösterir. Sayfa sayısı da çeşitlerini etkileyen diğer bir unsurdur.

Broşür Fiyatları Nasıldır?

Broşür fiyatları farklılık gösterebilen çizgidedir. Anlaşılan tasarımcıların, alıcıya verecekleri fiyat farklıdır. Bu yüzden net bir sayı vermek doğru olmaz. Bunun yerine piyasa araştırmasının yapılması çok daha doğru bir sonuç verir. 

Bir tasarımcı ile anlaşılmasının yanı sıra, son dönemlerde oluşturulan programlar da online broşür hazırlama konusunda yardımcı bir çizgide yer alır. İndirilecek olan uygulama sayesinde, broşürün her bir sayfası en detaylı olacak şekilde kolayca hazırlanır ve adeta bir tasarımcı elinden çıkmış gibi profesyonel bir çerçeveye girer. 

Bu sayede ücretsiz broşür hazırlama seçeneğinden de yararlanılmış olur. Tasarımcıya bir ödeme yapmama anlamı taşıyan bu uygulamalar sayesinde kişi; dilediği broşürü, istediği şekli ile doğrudan hazırlayabilir. 

Broşür Hazırlama Programı ile Ne Tür Broşürler Hazırlanır?

Broşür hazırlama programı aracılığı ile hazırlanan tüm broşürler, normal bir tasarımcının elinden çıkan broşürler gibidir. Bir farklılık göstermez. Zaten bir broşürün üzerinde neler yazması gerektiği, nelerin bulunup nelerin bulunmayacağı gibi detaylar kişinin inisiyatifindedir. 

Eğer kişi zaten markanın sahibiyse, kendi tasarlayacağı broşür sayesinde maddi anlamda da büyük bir kolaylık elde eder. Sadece hayal gücünü kullanması ve aynı pazarda olduğu diğer markaların broşür örneklerine bakması yeterlidir. O broşürlere bakmanın sebebi de birebir aynısını yapmak değildir. Onların ne şekilde bilgileri, broşüre işlediklerini görmek ve bu bağlamda bu süreçte gitmek önemlidir.

Broşür Hazırlarken Süreç Nasıl İşler?

Broşür hazırlarken öncelikli olarak bir fikrin olması gerekir. Araştırma ve beyin fırtınası gibi seçenekler ile bu aşama tamamlanır. Sonrasında ortaya çıkan fikre dair bir tasarlama aşaması yapılmalıdır. Bu aşamada; hangi bilginin nerede yer alacağından, sayfanın rengine kadar pek çok kısım düşünülür. Son aşama ise broşürün basımıdır. Bu üç aşamalı olan sistem sonrasında bir tasarım ortaya çıkar ve amacına uygun şekilde de dağıtımı yapılır.

Broşür, önemli tanıtım araçları içerisinde yer alır. Bu yüzden özen gösterilmesi ve üzerinde durulması gereken bir üründür. Hayal gücünün yüksek, ne anlatılmak istendiğinin de açık olduğu broşürler, daima müşteriye daha hızlı bir şekilde ulaşacak olan tanıtım araçları arasında yer alır.

Sizler de https://www.baskiltd.com/brosur/designs/ adresinden broşür tasarımlarını inceleyebilir, halizhazırda varolan tasarımlarınızı yükleyebilir veya kendi tasarımınızı oluşturarak siparişinizi verebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir