Logo tasarımı gün geçtikçe daha da gelişen grafik sektörü içerisinde kendini yenileyen bir gelişme sunar. Kurumsal firmaların önemli bir parçası sayılan logo tasarımı, âdeta markanın yüzü konumunda yer alır. Sahip olunan logo bir markaya dair pek çok anlam barındırır. Bu anlamların tamamı iyi tasarlanmış ve bir logo ile müşteriye aktarılabilir. Bu yüzden de logo tasarımı hem küçük hem de orta ve büyük firmalar fark etmeksizin önem taşır. 

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo tasarımının oluşum süreci grafik tasarımcı bağlamında pek çok noktaya hitap eder. Öncelikle tasarımın ruhunu yansıtması açısından markanın ne beklediği bilinmelidir. Bu kapsamda da firmanın hitap ettiği sektör, misyon ve vizyon tasarımcı tarafından iyi anlaşılmalıdır. Bunlar ilk etapta küçük detaylarmış gibi görünse de logo tasarımı için mutlaka bilinmesi gereken unsurlar arasındadır.

Tasarımın amacını ve hizmet ettiği sektörün işlevlerini öğrenen tasarımcı sonrasında dikkat çekici ve akılda kalıcı bir logo ile iz bırakmayı hedeflemelidir. Bu bağlamda oluşturduğu tasarımları aynı sektördeki diğer markaların logolarıyla da karşılaştırmak önemlidir. Benzer olmayacak ancak sektörün gücünü de en iyi şekilde yansıtacak olan logo seçilmelidir. Bir tasarımcının, logo tasarlarken yapması gerekenler ise şunlardır 

  • Müşteri ile görüşerek, iş hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Müşterinin beklentisini doğru bir şekilde algılaması önemlidir.
  • Gerekli tüm araştırmalar yapılmalıdır. 
  • Logo trendleri, aynı sektördeki benzer logoların araştırılmasına da dikkat edilmelidir. Buna genel anlamda tasarımın araştırılması denir.
  • Kurgulama yapılmalı ve ortaya bir taslak çıkarılmalıdır.
  • Taslak üzerinde düzenlemeler yapılabilir.
  • En nihayetinde beklenen amaca uygun olarak oluşturulan logo sunulur. 

Ücretsiz logo tasarımı indirilecek olan bazı uygulamalar sayesinde gerçekleşebilir. Kendi indirmiş olacağınız logo tasarlama uygulamaları aracılığı ile farklı kişilere de ihtiyaç duymadan logo tasarımı yapabilirsiniz. Ancak profesyonel bir logo istiyorsanız, mutlaka alanında uzman bir grafik tasarımcı ile çalışmanız gerekir. 

Logo Tasarımı Niçin Önemlidir?

Logo yapma aslında bir markaya ilişkin tüm detayları tek bir görselde sunmak anlamına gelir. Bu yüzden de oldukça önemlidir. Müşteri için zihinde kalıcı ve her baktığında o markayı hatırlatacak bir logo tasarım işi zamansızlık noktasında önemli bir belirleyicidir. 

Logo Tasarım Fiyatları Nasıldır?

Logo tasarım fiyatları birbirinden farklı şekilde olabilir. Bazen uygulamalar sayesinde ücretsiz bile tasarlayabileceğiniz logolar, bazen nispeten daha fazla bir ücret karşılığında yapılabilir. Bunda farklı belirleyiciler vardır. Bu bileşenlerin tamamı en nihayetinde logonun fiyatını belirler. Çalışılacak olan tasarımcı ve işin detayları gibi etmenler, logo fiyatının en doğru şekilde belirlenmesi konusunda bir fikir oluşturabilir.

Profesyonel Logo Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Profesyonel logo tasarımı bir markanın imajının en güzel yansımasıdır. Markayı tanımaya, anlamaya ve ürün/hizmet anlayışı hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur. Bu işlemin profesyonel bir çerçevede yapılması da oldukça önemlidir. Profesyonel bir logo tasarımının altında pek çok bileşen yatar. Bu bileşenler, müşterinin istediği tüm misyonel faydaların ortak paydada buluşmasıdır. Bununla birlikte doğru bir pazarlama anlayışı; konumlandırması doğru yapılmış olan bir logo tasarım süreci anlamına gelir. Bu logo tasarım süreci de eğer aşırı profesyonel bir çizgi istenirse profesyonel kişilere yaptırılabilir. 

Logo tasarımı oldukça iyi düşünülmesi gereken bir süreçtir. Doğru araştırmanın, doğru sentezin ve bunların aktarımının doğru yapılması gerekir. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünse de fazlaca bilgi içeren bir iştir. Logo ile anlatılmak istenen tüm detaylar aslında uzun uzun yazılmış olan pek çok unsur barındırır. Tek bir görsel ile pek çok şey anlatmak da doğru konumlandırılmış bir logo tasarımı ile mümkün olacaktır. Bu konumlandırma işleminin amaca en hizmet eden şekilde yapılması da markanın bilinirliğini ve kalitesini de aynı oranda arttıran seçenekleri içerisinde doğrudan barındırır. 

Sizler de logo tasarımınızı hazırladıktan sonra https://www.baskiltd.com/ adresi üzerinden ilgili ürün kategorilerinde baskılarınızı alabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir