Günümüz teknolojisinde yoğun şekilde kullanılan ofset baskı tekniği, 1904 yılında Amerikalı Ira Rubel tarafından keşfedilmiştir. Genellikle kitap ve dergi kapaklarında kullanılan bu baskı çeşidi, yüzeysel kaplamalarda kullanılır. İngilizce “OFF” ve “SET” kelimelerinin birleşiminden oluşan bu baskı tekniği dilimize direkt okunduğu şekli ile geçmiştir. 

Baskı sektörünün olmazsa olmazlarından biri olarak bilinen ofset baskı çalışma prensibi, mürekkebin özel bir kauçuk yardımıyla kâğıda aktarılması mantığına dayanır. Her türlü kâğıt türüne ve gramajına uygulanabilen ofset baskı makinaları, baskı tarihi boyunca önemini korumuştur. Özellikle zamandan ve emekten büyük oranda tasarruf edilmesini sağlayan bu tekniğin profesyonel olarak kullanılabilmesi için tasarımcı veya baskıcı olarak eğitim alınması gerekir. Bu sayede çok daha etkili ve profesyonel çalışmalara imza atılabilir. 

Ofset Baskıda Kalıp Hazırlama Teknikleri

Ofset baskı kalıbı hazırlamanın temel amacı, baskının yapılmak istendiği alana ait yansımaların, kalıp üzerine aktarılması prensibine dayanır. Bilgisayar ortamında hazırlanan kalıpların baskıya alınabilmesi için öncelikle kalıp hazırlanması gerekir. Önceki yıllarda ara eleman olarak kullanılan aydınger ve film gibi malzemeler uzun süren çalışmalar gerektirmiştir. Ancak günümüzde teknolojik gelişme sayesinde ofset baskı kalıpları hazırlanırken, bilgisayardan direkt kalıba pozlama tekniği kullanılır. Bu teknik sayesinde soft ortamda hazırlanan görüntü veya resim, çok az hata payı ile kalıplara aktarılabilir. 

Ofset baskı kalıpları önceki yıllarda elle hazırlanırken, günümüzde fabrikasyon kalıpları kullanılır. Daha maliyetli olan fabrikasyon kalıpları, elle hazırlananlara göre çok daha yüksek kalite sunar. Bu sayede elde edilen baskı da kaliteli olacaktır.  

Ofset Baskı Tekniği Nasıl Uygulanır? 

Günümüzde dergi, broşür, kitap, kartvizit ve fatura gibi alanlara uygulanan bir teknik olan ofset baskı, aynı anda pek çok sayıda baskı yapılabilen bir tekniktir. Bilgisayar ortamında tasarım yapan grafik tasarımcılar, her daim bu tasarımları en güzel ve en etkileyici şekilde kâğıda aktarmak ister. Gerçekleştirilen tasarımın düz bir zemin üzerine aktarılmasını sağlayan ofset baskı makinaları, günümüz teknolojisinde kullanılabilecek en etkili yöntemler arasındadır. CTP (Computer to Plate) adı verilen özel bir teknikle doğrudan bilgisayar ortamından aktarılabilen tasarımlar, zaman konusunda ciddi avantaj sunar. Özellikle eski zamanlardaki gibi film ve montaj işlerine gerek kalmaması ciddi oranda avantaj sunar. 

Ofset baskı makinalarında farklı renklerden oluşan parçalar, aynı anda çoklu renk basımına olanak sunar. Sarı, mavi, kırmızı ve siyah gibi baskı renkleri istenilen tonlarda ayarlanabilir. 

Ofset Baskı Çalışma Prensibi

Ofset baskının çalışma prensiplerinin başında, makinede kullanılan su ile mürekkebin birbirine karışmaması yer alır. Taş baskı olarak bilinen litografi tekniği ile büyük benzerlik gösteren ofset baskıda mürekkep ve boya dolaylı yollarla kâğıda aktarılır. Ofset baskı sırasında kullanılan kalıp yüzeyi düz formdadır ve yüksek farkından etkilenmez. Diğer bir deyişle, baskı yapılacak yüzey ile basılmayacak olan yüzey eşit yükseklikte tutulur. 

Ofset baskı makinesinde bulunan metaller, baskı cinsine göre mürekkebi tutar ya da suyu iter. Bu nedenle kâğıdın baskı yapılacak alanı özel bir emülsiyon tabakası ile kaplanır. Birbirine karışmayan ve çözülmeyen iki farklı sıvı karışımı olan emülsiyon baskı sektöründe “sıvı asıltı” adıyla bilinir. Sıvılardan biri faz özellikte, diğeri sıvının içinde dağılmış formdadır. Kâğıdın baskı yapılacak yüzeyinde yer alan “gren çukur”ları yani milimetrik boyutlardaki gözenekler su tutucu özellik sunar. Böylece mürekkep ile su birbirine karışmaz. 

Ofset Baskı Fiyatları

Ofset baskı fiyatları, baskı çeşidine göre farklılık gösterir. Tabaka ofset baskı ve web ofset baskı olarak iki kategoride değerlendirilen ofset baskıdan hangisi tercih edilecekse, ona göre fiyatlandırma yapılır. 

Sizler de baskı siparişleriniz için https://www.baskiltd.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Seçeceğiniz ürünlerle ilgili siparişlerinizi, tasarımlarınızı yükleyerek ya da panel üzerinden tasarlayarak oluşturabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir