Broşür; tanıtımın en güçlü üyeleri arasında yer alan hitap kağıtlarıdır. Bu üye pek çok noktada ilgili kişilere neyin ne şekilde yapılacağını gösterir nitelikte olan bilgiler içerir. 

Broşür Çeşitleri Nelerdir?

Broşür çeşitleri, hitap edilen kesime göre değişkenlik gösterebilir. Bir okula dair bilgi verici nitelikte olan tanıtım kitapçıkları olabileceği gibi, bir cafeye ilişkin broşür örnekleri de birer tanıtım kitapçığı klasmanında yer alır. 

Okul Broşür Örnekleri

Okul broşür örnekleri içerisinde okula dair bilgiler yer alır. Okulun eğitiminin hangi sınıfları kapsadığı, sloganı, misyon ve vizyonuna ilişkin seçilen cümleler, logosu, telefon numarası ve adresi bu broşürler içerisinde yer alır. Okula dair bilgi vermek amacı ile oluşturulmuş olan bu tanıtım broşürleri sayesinde, kişinin pek çok bilgiye ulaşması sağlanır. Şık, anlaşılır ve yaratıcı olarak oluşturulması gereken bu broşürler, aynı zamanda çarpıcı başlıklar da içermelidir. Yani bu broşürü eline alan bir kişinin zihninde kalan birkaç kelime muhakkak olmalıdır. 

Cafe Broşür Örnekleri

Cafe broşür örnekleri de yine sıklıkla rastlanılan türdedir. Yeni bir cafenin açılması ya da var olan bir cafenin, bilinirliğini artırmak istemesi maksatlı olarak düzenlemesi yapılan bu tanıtım kitapçıkları üzerinde cafeye ulaşmak için gerekli adres ve telefon numarası muhakkak bulunur. Okul örneğinde olduğu gibi slogan ve logonun da bu broşür üzerinde olması gerekir. Sonrasında ise orta kısım istenilen şekilde doldurulabilir. Genelde cafe broşürlerinde orta kısımda menü yer alır. Ürünler ve bu ürünlerin fiyatları, bir broşür aracılığı ile müşteriye aktarılır.

Broşür Örnekleri

Daha uzun sayfalı broşürler de vardır. Bu broşürler, farklı başlıklar altında olan yiyecekleri içerebilir. Örneğin; kahvaltı, çorbalar, tatlılar, sıcak içecekler gibi farklı başlıkları içerisine alan tanıtım broşürü örnekleri de mevcuttur. 

Seçim dönemlerinde sıklıkla partilerin broşürleri dağıtılır. Muhtar adayı broşür örnekleri de yine sıkça rastlanan örnekler arasındadır. Broşürün üzerinde muhtar adayının fotoğrafı ve ismi yer alır. Sonrasında bir slogan orta kısımda bulunur. Broşürün üzerinde kişinin, hangi mahalleden muhtar adayı olduğu da yer almalıdır. 

Çeşitlendirilebilir pek çok örnekleri olan broşürler hemen her gün herkesin karşılaştığı tanıtım araçlarındadır. Farkında olmak ya da olmamak fark etmeksizin muhakkak gün içerisinde denk gelişlerimiz olabilir. El ilanı örnekleri de sıkça denk geldiğimiz tanıtım broşürleri içerisinde yer alır. Bu broşürler genelde tek sayfadan oluşur. Farklı sektörlere ilişkin olarak konumlandırılabilirler. Bir lokanta, market, spor salonu gibi farklı işyerleri için örnekleri çoğaltılabilir. Bununla beraber el ilanları, bilgi verici nitelikte de olabilirler.

Toplumsal bir meseleye dikkat çekmek için bu broşürler tasarlanabilir. Şiddet, psikolojik sorunlar ya da bu gibi bireyi ve sonrasında toplumu alakadar eden pek çok dile getirilmesi gereken olay da bu broşürler aracılığı ile kişiler ile buluşur.

Tanıtımda en önemli olan şey, doğru konumlandırmadır. Hedef kitlenin doğru seçimi, doğru materyaller ile bu kitleye hitap etmek ve olabilecek her şekli ile kişilere ulaşmanın yollarını aramak tanıtımın bel kemiğidir. Broşürler de bu bel kemiğini destekler. Oldukça güçlü bir araç olmanın yanı sıra, aslında bir işletmenin neyi, ne şekilde vadettiğini doğrudan gösterir. Bu bağlamda da işletmelere, kendilerini anlatma fırsatı tanır. Doğru tasarlanmış, amacını doğru yansıtan ve hayalcilikten uzak bir şekilde, gerçekleri yansıtan bir broşür her zaman kişide ilgi uyandırır. Doğru slogan ve logo ile de süslenen bu broşürler, kişilerin zihinlerinde doğrudan kalan ögeler içermelidir. Bu yüzden de broşürü tasarlamadan önceki araştırma sürecinin oldukça etkili bir biçimde yapılması gerekir. Bu, bilinirliği artıran en temel yollardan birisidir. 

Sizler de kendi markanız ya da işletmeniz için broşür tasarımlarınızı https://www.baskiltd.com/brosur/designs/ adresinden oluşturabilir ya da hali hazırda var olan tasarımlarınızı yükleyerek siparişinizi verebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir