Dpi

Baskı yapmayı düşünüyorsanız ya da baskı işiyle uğraşıyorsanız dpi kavramı ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Baskı yapılan alandaki baskı yoğunluğu olarak tanımlanabilecek olan dpi,  “inç başına düşen nokta sayısı” yani “dots per inch” anlamına gelmektedir. Yani aslında dpi, bir baskı yüzeyinde her bir inç üzerine gelecek olan baskı malzemesi miktarının yoğunluğu demektir. Bu da düşük dpi baskısının daha buğulu, yüksek dpi baskısının ise daha net olmasını sağlamaktadır. 

Genellikle dpi seviyesi ne kadar yüksekse baskı kalitesi de o kadar yüksek ve net olmaktadır. Ancak bu her durumda mümkün olmamakla birlikte bazen gereksiz ve maliyetli bir seçenektir. Çünkü dpi seviyesini arttırmak aynı zamanda kullanılan sarf malzemesini de arttırmak demektir. Bu nedenle önemli olmayan bir baskıda böyle bir dpi seviyesinde kullanım size oldukça maliyet çıkaracaktır. Genel kullanım olarak 300-400 dpi seviyeleri tercih edilmekte olup bu seviyelerde genellikle kartvizit ve baskı dokümanları basılmaktadır. Bununla beraber 1200 dpi seviyeleri daha kaliteli ve büyük baskılarda kullanılmakta olup bunlar genellikle fotoğraf ve afiş baskıları olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Dpi sadece baskı ve sarf malzelemeri sektöründe değil, görüntü ve grafik sektöründe de kullanılmakta olan bir birimdir. Bir görüntünün dpi değeri, onun netliğini ve görüntüdeki keskinlik değerlerini vermektedir. İnternet üzerinde gördüğünüz bir görsel eğer ciddi derecede düşük çözünürlüğe sahip ise bu aslında o görselin dpi seviyesinin de oldukça düşük olduğunu işaret etmektedir. 

Bilgisayar monitörleri de aynı şekilde dpi özelliğine sahiptir. Bir monitörün dpi’ı arttıkça görüntü çözünürlüğü ve kalitesi de artmaktadır. Bununla beraber dpi renk ve canlılık gibi özellikleri etkilememekte ce yalnızca görüntünün netliğini ve akıcılığını sağlamaktadır. Monitörünüzün dpi seviyesini ayarlamak için ayarlardan görüntü tercihinizi değiştirebilir ve dpi seviyenizi ihtiyacınız olan seviyeye ayarlayabilirsiniz.

Aynı şekilde baskı işlemlerinde de baskı yapacağınız cihaz veya bilgisayarınız üzerinden dpi seçiminizi yapabilir ve bu şekilde tam da istediğiniz çözünürlükte baskılar gerçekleştirebilirsiniz. Burada tekrar söylemek gerekir ki, gerekmediği sürece yüksek dpi seviyesi tercihi, maliyeti arttırmaktadır. Bu nedenle ihtiyaca göre dpi seçimi yapılması oldukça önemlidir.

Sizler de seçeceğiniz yüksek dpi dereceli baskılarınızı almak için https://www.baskiltd.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir