İnfografik Nedir?

İnfografik, çok uzun süredir grafik tasarımı alanının en birincil alanlarından birini oluşturmaktadır. Diğer bir adıyla bilgilendirme grafiği olarak da tanımlanan infografik, elde edilen bilginin ya da verinin görsel yolla ve grafik destekli sunumu olarak açıklanır.

İnfografiklerin en birincil amacı, verilen bilgi ve verilerin tek bir bakışla daha anlaşılır hale getirilmesidir. Sağlanan bilgi trafiği arasında verilmek istenen bilginin daha belirgin olmasını sağlayan infografikler oldukça önemlidir. Özellikle daha önceden pek bir ilgimizin olmadığı alanlarda ya da yeni bilgiler edinmeye başladığımız alanlarda infografiklerin etkisi çok önemlidir çünkü bilgiyi sindirmemizi ve hem daha kolay hem de daha etkili bir şekilde öğrenmemize yardımcı olur.

İnfografik Kullanmanın Avantajları

Görsel unsur kullanmak her alanda daha belirgin ve özenli bir sonuç elde edilmesini sağlar. İnfografiklerde ise görseller neredeyse her şeydir. Bilginin kolayca, açıkça ortaya konulmasında etkili olan infografikler, aynı zamanda sunulan bilginin daha da akılda kalıcı ve ilgi çekici olmasına da katkı sağlar. Yazılı ve uzun anlatımlı metinlerin akılda kalıcılığı düşüktür. Bu nedenle görsellerle açıklanan bilgiler daha dikkat çekici hale gelir ve akılda kalıcılığı destekler.

Sunulan verilerin karmaşık ya da çok teknik olması gibi sebeplerden dolayı, bireyler bilgi edinimindeki odaklarını kaybedebilirler. Bu noktada devreye giren infografik, karmaşık veri ve bilgileri sıkmadan, görsellerle desteklenerek daha eğlenceli bir hale getirilmesinde yardımcı olur.

Hayatımıza on yıl önce giren fakat her geçen gün etkisini ve kullanım alanını arttıran infografikler, kaybolan ilgiyi arttırmak için ülkemizde ilk olarak gazetelerde kullanılmaya başlandı. Ardından dergi ve internet sitelerinde kendine yer bulan infografikler, artık posterler, reklamlar, broşürler, kartvizitler gibi oldukça geniş ve çeşitli alanda kendisine yer edinmiş durumda. 

İnfografik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnfografik hazırlarken dikkat edilmesi gereken ilk konu amacınızı belirlemektir. Bilgi vermek, farkındalık yaratmak, marka ya da kişi tanıtımı gibi amaçlardan birini belirledikten sonra hangi mesajı iletmek istediğinize karar verin. Amacınızı belirledikten sonra göz önüne almanız gereken bir diğer konu ise hedef kitlenizdir. 

Kimlere ulaşmak istediğiniz, infografik tasarımlarını da etkileyecektir. İlkokulda yapılan bir bilgilendirme ile bir şirket toplantısında ortaya koyulan infografik elbette aynı tasarımda olamaz. Bu nedenle hedef kitlenizin farkında olmanız son derece önemlidir. Eğer pazarlama aracı olan infografiklerden faydalanacaksanız hedef kitle belirlemesini daha detaylı bir şekilde yapmanızı öneririz. Ne olursa olsun neredeyse her sektörde kullanılan infografiklerin amacının unutulmaması ve karmaşadan uzak, sade bir tasarım oluşturulması gerekir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir