Markaların ya da firmaların piyasada yer edinebilmesi adına marka bilinirliği konusuna oldukça önem vermeleri gerekir. Şu an piyasada yer alan başarılı markaları düşündüğümüzde hemen hemen hepsinin kendine ait ve kalıp haline gelmiş bir sloganları olduğuna tanık oluruz. Bu sebeple de marka bilinirliğini arttırmanın en etkili ve kolay yollarının başında slogan kullanmak yer alır. Markaların bilinirliğini arttıran sloganları başarılı kılan birkaç ipucu sayesinde etkili bir slogan bulmak kolay bir hal alıyor.

Etkili Bir Slogan Bulmak

Etkili bir slogan için ilk ipucu sloganın kısa olmasıdır. Kimse uzun ve karmaşık bir sloganı okuyup aklında tutamaz. Daha çok akılda kalıcı ve etkili bir hal alması için marka için seçilecek sloganın kısa olması önemlidir. Ayrıca kısa bir slogan seçmek kartvizit ya da tabela baskısı gibi ileriki durumlarda da göz yormayan ve her yere uygulanabilir bir tasarım oluşmasını sağlayacaktır.

Sloganın etkili ve tam olarak markayı yansıtan bir slogan olması için markanın, misyonunun ve vizyonunun iyice araştırılması, gerekirse çalışanlara ya da müdürlere sorulması yararlı bir adım olacaktır. Aksi halde slogan bulunacak markanın özelliklerine aykırı ifadeler içeren bir slogan hiçbir koşulda başarılı olamayacaktır.

Slogan Kime Hitap Edecek?

Marka kimliğinin incelenmesinin ardından markanın hitap ettiği kitleye de bakılması gerekir. Slogan bulma sürecinde hedef kitleye hitap edecek, onların kolaylıkla benimseyecekleri ve kendilerine yakın hissedecekleri bir mesaj verilmesi de göz önüne alınmalıdır. Slogan, doğrudan hedef kitleyle bir iletişim aracı olacağı için onların beğenilerini göz önüne alarak bir slogan bulmaya çalışman en önemli ipuçlarından biridir.

Son ipucu ise rakiplerin sloganlarını incelemek olacaktır. Birçok kişinin aklına gelmeyen ya da fayda sağlamayacağını düşündüğü bu ipucu en büyük yardımcı haline dönüşebilir. Rakiplerin sloganları incelemek hem piyasada aynı alanda yer alan sloganlara dair fikir verecektir hem de orijinal bir slogan bulmak için nelerden uzak durulması gerektiğini de ortaya koyacaktır. Rakip markaların sloganlarına bakılarak orijinal, kısa ve yaratıcı bir marka sloganı bulmak daha kolay bir hal alacaktır.

Marka için oluşturulmuş ve akılda kalıcı bir slogan, hem marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur hem de müşterilerin gözünde profesyonel bir marka imajı çizilmesine katkı sağlar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir