Artık hemen hemen her alanda adını duyduğumuz UV baskı, firmalar tarafından en çok tercih edilen dijital baskı türlerinin başında yer alır. UV baskı tekniği, gelişen teknoloji sayesinde daha dayanıklı bir hal aldığı için neredeyse her sektörde kendine yer bulan bir yöntem olmuştur.

Dijital Reklam ve UV

Dijital reklam sektöründe sıklıkla kullanılan UV baskı tekniği, baskı için kullanılan özel boyalarının ürün yüzeyine değdiği anda ultraviyole ışınlarıyla kurutularak elde edilmesi anlamına gelir. Boyaların ürüne değdiği anda verilen UV ışınları sayesinde boyaların kuruma süresi 1 saniyenin altına düşer. 

UV baskı yönteminin sık tercih edilmesinin bir sebebi de kullanılan özel UV boyaların güneş ışığı, yağmur gibi dış faktörlerden etkilenmemesi ve bir kere baskı yaptırdıktan sonra çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir ürünler elde edilmesidir. Kullanılan özel boyaların hızlıca kuruması ayrıca üretim hızının artmasına da neden olmuştur. Baskıların kurumasını bekleme ortadan kalkmıştır ve daha kısa süre içerisinde daha hızlı ve kaliteli baskılar ortaya konmuştur.

Teknolojinin gelişmesiyle gelişen fotoğraf ve görüntü kalitelerinin en az hasarla, olduğu gibi aktarılması da UV baskı sayesinde gerçekleştirilir. Geleneksel baskı işlemiyle kıyaslandığında dijital ortamda görünen fotoğrafların çözünürlük kalitesine en yakın çözünürlükteki baskı, UV baskı tekniğiyle elde edilir.

Her Yüzeyde Yüksek Kalite 

UV baskının sahip olduğu bir diğer özellik ise pek çok farklı yüzeye uygulanabilir olmasıdır. Bu sayede UV baskı tekniğinin tercih edildiği sektörler de oldukça fazla çeşitlilik gösterir. UV baskı tekniği kâğıt, cam, seramik, pleksi, taş, ahşap, alüminyum ya da akrilik gibi çeşitli ürünlerin yüzeyine baskı yapılmasını mümkün kılar. Bu çeşitlilik sebebiyle de dekorasyon, reklam, matbaa, otomotiv gibi çok farklı alanlarda kullanılabilen ürün baskıları elde edilir.

Son teknoloji baskı türlerinden biri olan UV baskı, ürünlere ve sektöre oldukça fazla yarar sağlar. Bu baskı türü son derece dayanıklı olması, hızlı kuruma süreci sayesinde zaman tasarrufu sağlaması ve diğer yöntemlere kıyasla yüksek baskı kalitesine sahip olması gibi avantajlar sebebiyle UV baskı her sektörde kullanılan ve tüm bu özellikleri sayesinde de uzun süre boyunca kullanılacak bir baskı yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir