Renklerin insan davranışları ve psikolojisindeki etkilerin uzun zaman önce ortaya konmuş olan bir gerçektir. Günümüzde ise renklerin, insanlar üzerindeki etkileri ve renklerin uyumu her alanda önem kazanan bir unsur haline geldi. Grafik ve moda tasarımı, iç mimarlık ve matbaacılık gibi farklı meslek kollarında da oldukça önemli olan renk uyumları günlük hayatta güzel olarak tanımladığımız pek çok şeyin sebebini oluşturur.

Hangi Renk, Hangi Renge?

Bazı insanlar giydiklerin renklerin uyumlu olmasına dikkat ederken bazı insanlar hazırladıkları bir sunumda kullandıkları renklerin uyumlu olmasına özen gösterirler. Peki, hayatımızın her alanında bu kadar önem kazanan renklerin hangileri birbiriyle uyumludur? 

En uyumlu renkler arasında siyah ve sarı, gri ve yeşil, mavi ve turuncu gibi renk kombinasyonları yer alıyor. Diğer renklerdeyse kırmızı rengi; mavi, sarı ve yeşil gibi sıcak renklerle uyumludur. Sarı ise siyahtan sonra en çok mavi ve mor renkleriyle uyumlu oluyor. Mavi renkse; en güzel beyaz, kırmızı, sarı ve gri renkleriyle uyum içerisinde oluyor. Son olarak; siyah renk ise beyazla uyum içinde olmasının yanı sıra sarı, pembe, turuncu ve kırmızı gibi renklerle en uyumlu şekilde ortaya konabiliyor. 

Hangi alanda kullanılırsa kullanılsın her rengin uyumlu olduğu ve göze güzel gözüktüğü bir renk bulmak mümkün. Seçilen uyumlu renkler sayesinde ürünler, tasarımlar veya kıyafetler zevk algımıza daha kolay şekilde hitap eder ve daha çok kişinin beğenisini kazanabilir.

Marka Kimliğinde Rengin Önemi

Uyumlu renkler oluşturmak marka kimliği gibi bir konuda da önemlidir. Örneğin belli markaları düşündüğümüzde aklımızda hep aynı renkler canlanır. Markayı ortaya koyan renkler tercih edilerek hazırlanan bir logo ya da kartvizit, müşterilerin aklına o markanın kazınmasına yardımcı olur. O markayla özdeşleşen renkleri gördüklerindeyse insanların aklında yalnızca belirli bir marka canlanır. Uyumlu renkler tercih edilmesi, marka bilinirliği konusunda da son derece tercih edilen bir yöntemdir.

Renklerin bilinçaltımızdaki etkisi son derece büyüktür. Doğru sektörde doğru renkler kullanıldığında ortaya en muhteşem sonuçlar koyulur. Günlük hayatımızda yeri oldukça büyük olan renklerin, ahenk içinde kullanıldığında bir ürünü ya da tasarımı daha güzel bir şekilde ortaya çıkarması da mümkündür.

Sizler de markanız için oluşturacağınız renklerle dijital baskı almak isterseniz www.baskiltd.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir