Baskı, yazı ve resimlerin arzu edilen uygun bir yüzey üzerine aslından uzaklaşmadan kopyalanması demektir. Dijital baskı ise gelişmiş baskı teknolojilerinden yararlanarak dijital ortamlarda oluşturulan tasarımların yine arzu edilen yüzeylere basılmasıdır. Geleneksel baskı tekniklerine göre daha az maliyetli ve daha pratik olarak nitelendirebileceğimiz dijital baskının tarihi “dijital” isminden de algılanabileceği üzere pek de eskiye dayanmıyor. Bu içeriğimizde dijital baskının tarihçesi ve ülkemizdeki gelişimi hakkında derlediğimiz bazı bilgilere yer vereceğiz.

Dijital Baskıyı Kim Buldu?

Özellikle dini kitaplar ve toplumsal yazıtların çoğaltılmasına baktığımızda insanoğlunun tarihin başlangıcından bu yana verilen eserleri yaymak ihtiyacında olduğunu söyleyebiliriz. Bugün el ile çoğaltma yönteminin tarihe karıştığı milat olarak bildiğimiz zaman dilimi, M.Ö. 800’lü yıllara dayanıyor. Çin’de bulunan bu ilk basılı ürün, bir mağarada bulunan ve aynı zamanda yazılmış ilk kitap olma özelliğine sahip bir eser. İnsanlık tarihine damga vuran bu gelişmeyi 1430’da Johannes Gutenberg’in icadı olan ağaç baskı makinası izliyor. Baskı tarihçesi içerisindeki rolü bununla kalmayan Gutenberg, sonraları saatte iki bin adet harf dizilimi yapabilen metal bir baskı cihazı üretiyor.

Çin’de bir mağarada başlayan baskının serüveni yüzyıllarca mucitlerin elinde evirildikten sonra Amerika’da Nash Edition’ın günümüzdeki haline epey yakın olan dijital baskı makinasını icadı ile sürüyor. Ancak dijital baskının mucidi NE’den çok önceleri en fazla 86×116 cm ebatlarında baskı yapabilen bir printer icat etmiş olan Irish Grafik firmasıdır. 91 yılına değin saltanatını koruyan Irish Grafik, her ne kadar asrın buluşuna imza atmış olsa da ürünlerinin maliyeti o yıllar için epey fazla kabul edilmiş.

2000 Sonrası Dijital Baskı Tarihi

2000 yılı sonrasında ise dijital baskının tarihçesi biraz daha farklı bir yol üzerinde ilerliyor. Günümüzde dijital baskıyı, iki kategori altında değerlendirmek mümkün: İç mekan ve dış mekan. 2000’li yıllarda özellikle iç mekan baskısı kavramının başladığına şahit olduk. Dış mekan baskı ise 2005 ve devamı yıllarda yavaş yavaş hayatımızda yer edinmeye başladı. Gelişen reklamcılık ve pazarlama sektörüyle birlikte dijital baskı evreninde dış mekan baskılar, iç mekan baskıların önüne geçmiş durumda. 2000’li yıllarda başlayan dijital baskı yolculuğu, günümüzde genellikle dış mekan baskılar üzerinde ilerlemekte. Ancak elbette teknolojinin dinamik dönüşümüne tanıklık ettiğimiz bu günlerde gelecekte baskı serüveninin nasıl bir yol izleyeceğini tahmin etmek bir hayli zor görünüyor. 

Sizler de dijital baskı ürünlerinizi almak için www.baskiltd.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir