Grafik Tasarım’ın önemli bir kolu olan illüstrasyon, aslen Fransızca bir kelime olup “resimlerle süsleme” anlamına gelir. Elbette ilk ortaya çıkışından bu yana anlamı gibi kullanım alanları da çeşitlenmiş olan bu kavram, günümüzde “belirli bir mesajı metinler yerine renk ve şekiller ile verebilen iki veya üç boyutlu çizimler” olarak tanımlanabilir. Bugün tasarım disiplininin pek çok dalında kullanılan illüstrasyonlar, özellikle 2020 grafik tasarım trendleri arasına girdiğinden beri epey revaçta. Nitekim İllüstrasyon nedir? sorusuna yanıt bulmak için yalnızca bu kavramın tanımı yeterli olmayabilir; zira bu noktada illüstrasyon türleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. 

Reklamlarda İllüstrasyon Kullanımı

Çarpıcı ve az metinle çok şey anlatan reklamların olmazsa olmazı başarılı illüstrasyonlardır. Bu çizimlerde genellikle reklamı yapılan ürünün, konserin, hizmetin ya da ilanın içeriğine ilişkin merak uyandıran bir konu seçilir. Ufak espriler ile öne çıkan bu türde fotoğraf veya metinler yerine rengarenk illüstrasyonlar kullanmak hedef kitledeki tüketicinin algıları üzerinde pozitif etki yaratır.

Basılı Yayınlarda İllüstrasyon Kullanımı

Kitap, dergi, gazete gibi basılı yayınlarda kullanılan illüstrasyonları sessiz karikatürler olarak adlandırabiliriz. Çizimlerin bu alanda kullanımında öne çıkan genellikle eser sahibinin düşünceleri ve basılı yayın içeriğinde anlatmak istedikleridir. Fotografik çizimlerle de hazırlanabilen bu illüstrasyonlar çoğunlukla soyut ve imgeseldir.

Bilim Dallarında Kullanılan İllüstrasyonlar

İllüstrasyon nedir? sorusunun yanıtlarına bir örnek olarak doktorunuzun muayenehanesinde duvarda asılı duran çizimleri gösterebiliriz. Genellikle bir organ sisteminin figürasyonu olan bu çizimlere daha çok çocuk doktorlarının muayene odalarında rastlanır. Ayrıca bitkibilim, fen bilgisi, mimari gibi bilimsel ve teknik alanların çoğunda eğitim için bu illüstrasyonlardan faydalanılır. 

Uyarı ve Afişlerde Kullanılan İllüstrasyonlar

Uyarı ve afiş illüstrasyonları, genellikle toplumsal bir mesaj vermek veya bir konuya dikkat çekmek için hazırlanır. Örneğin sigarayı bırakmanın gerekliliğine ilişkin bir illüstrasyonda ciğerleri tahrip olmuş bir kadın/erkek figür görmek oldukça yaygındır. Bunun yanında provokatif afişlerde de eylem yapılan konuya ilişkin hassas noktalara dikkat çeken çizimler görebilirsiniz. 

Sanatsal İllüstrasyonlar

Sanatsal illüstrasyon, aslen yukarıda saydığımız tüm maddeleri kapsayan bir kavramdır. Zira bir mesajı ve teması olan ve yaratıcısına özgü çizgiler taşıyan resimleri elbette sanat olarak nitelendirmek gerekir. Ancak bunun yanında yalnızca müze ve galerilerde rastlayabileceğiniz sanat yapmak amacına hizmet eden realist/sürrealist illüstrasyonları sanatsal illüstrasyon olarak kategorize edebiliriz. Bu resimler sergilerde seçkin kitleler için sunulabildiği gibi ticari amaçlarla print edilip tablo olarak satılabilecek şekilde de hazırlanabilir.

Sizler de farklı kategorilerde oluşturacağınız tasarımlarınızla sipariş vermek isterseniz www.baskiltd.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir