Teknolojilerin gösterdiği gelişime bağlı olarak ortaya çıkan yeni iş modelleri arasında freelance çalışma yöntemleri de yerini almıştır. Son dönemlerde adından sıkça bahsedilen bu metot hakkında merak edilenler arasında Freelance Çalışma Nedir? Freelance Tasarımcı Kimdir? Şeklinde sorular da yer almaktadır.

Freelance çalışma modelinde kişiler bağımsız olarak hizmet verirlerken kendi uzmanlık alanlarına göre iş seçimi yaparlar. İnternet ortamları kullanılarak verilen hizmetlerde bireyin serbest çalıştığı ve bir işletmeye bağlı olmadan hareket ettiği görülür.

Freelancer olarak hizmet veren kişiler istediği mesai saatlerinde çalışabilmekte ve müşterileri ile iletişimlerine bağlı olarak iş teslimi gerçekleştirebilmektedir. Oldukça rahat bir çalışma ortamına sahip olması bu tür bir mesleğin tercih edilmesinde etkili olurken çeşitli avantajların yanı sıra dezavantajlarının da olması mesleğin bilinmesi gereken yönlerinden bazılarıdır.

Bu tür bir çalışma modeli tercih edildiğinde birçok alanda hizmet vermek mümkün olabilirken çalışma zamanının kişiye göre ayarlanabilmesi ve çalışılan fiziki ortamın ofis ya da şirket yerine ev gibi mekanların olabilmesi freelancer açısından kolaylık yaratan durumlardan biri.

Freelance Çalışma Avantajları

● Ofisten bağımsız çalışma fırsatı yaratan bir modeldir

● Çalışma saatleri bağımsızdır ve çalışanın kontrolündedir

● İstenilen projeyi tercih etme hakkı çalışandadır

Freelance Çalışma Dezavantajları

● Düzenli bir gelir elde etme şansı azdır ve bu gelir kişinin yaptığı işe bağlı olarak azalabilmekte ya da artabilmektedir

● Çalışan sigorta haklarından yararlanamaz kendi sigortasını kendi ödemek durumundadır

● Çalışma disiplini sağlamak herkes açısından kolay olmayabilmektedir

Freelance Tasarımcı Kimdir?

Freelance olarak çalışılacak birçok iş alanı mevcuttur. Bundan dolayı da son dönemlerde gittikçe yaygınlaşan meslekler arasında adından sıkça söz edilmektedir. Bu tür bir çalışma metodunu benimseyecek olan kişilerin öncelikle mesleğe yönelik olarak çalışma koşullarını iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Freelance olarak çalışılacak alanlar söz konusu olduğunda merak edilen konulardan biri de Freelance Tasarımcı Kimdir? Şeklinde olmaktadır. Freelance tasarımcı birçok meslek koluna mensup olabilir. Bundan dolayı da freelance olarak yapılabilecek işlerden bazıları şunlardır:

Yazılım Sektörü

Yazılım sektöründe verilebilecek birçok hizmet vardır ve bunlardan bazıları; web yazılım, wordpress, server &web sitesi kurulumları, e-ticaret, mobil uygulamalar gibi konulardır.

Grafik &Tasarım

Grafik& Tasarım alanında verilebilecek hizmetler arasında Photoshop, Corel Draw, Illıustrator, fotoğraf düzenleme, davetiye tasarımı, 3D tasarımlar, ambalaj tasarımı, karikatür, kurumsal kimlik ve kartvizit tasarımları yer alır bundan dolayı geniş bir alanda çalışma yapılabilmektedir.

Metin Yazarlığı

Metin yazarlığı alanında verilebilecek hizmetler arasında senaryo yazarlığı, yaratıcı metin oluşturma, redaksiyon &metin düzenleme, basın bülteni hazırlama gibi birçok konu vardır.

Online Eğitmenlik

Eğitim yöntem ve tekniklerinin değişime uğradığı günümüzde online mecralar üzerinden eğitmenlik yapabilmek de mümkün hale gelmiştir.

Tercümanlık

Tercümanlar günümüzde serbest olarak online ortamlar aracılığı ile yazılı tercüme işlemlerini yapabilmektedir.

Video &Animasyon

Video &Animasyon konusunda hazırlanabilecek çalışmalardan bazıları video reklamlar, özel gün videoları, video prodüksiyonları, kurgu &post prodüksiyonlardır.

Seslendirme 

Seslendirme ve müzik alanında da son dönemlerde freelance çalışma modelinden yararlanılmaktadır. Bu çalışmalar arasında jingle &reklam müzikleri, beste yapımı, şarkı yazarlığı gibi birçok hizmet yer almaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir