Tasarım camiasında erkeklerin kadınlardan daha çok konuşulduğu doğru. Ancak sektörde hatırı sayılır sayıda kadın tasarımcının olduğunu ve haberimiz olmasa da pek çok önemli işe imza attıklarını bilmek gerekiyor. Başarılarıyla tasarım trendlerine ve genç tasarımlara ilham olan bu kadınların tümünden bahsedemesek de bugünün içeriğinde dünyaca ünlü 5 kadın tasarımcı hakkında bilgi vereceğiz. Siz de tasarım sektöründe büyük başarılara imza atmış grafik tasarımcı kadınlar tanımak istiyorsanız buyurun içeriğimize…

5. Fanette Mellier

Renklerin ahengi ile muazzam görsel tasarımlar ortaya koyan Fanette Mellier, kadın grafik tasarımcılar listemizde 5 numara olsa da gönüllerin birincisi. Zira kullandığı renk, pattern ve dokular oldukça sıradan görünse de onları kullanma biçimine hayran olmamak elde değil. Özellikle özenli ve dikkatli çalışma stiliyle kusursuz simetriler oluşturmasıyla biliniyor.

4. Scarlett Duba

SUNY New Paltz ve Scuola Lorenzo De’Medici okullarından aldığı Grafik Tasarım lisans diplomasının ardından ilk kez stajyer olduğu Pentagram’da keşfedilmiş Scarlett Duba. Şekilleri, renkleri ve dokuları kullanarak oluşturduğu düşündüren kompozisyonlar kendini hemen fark ettirmiş. Şimdilerde eşi ve çocuğuyla New York’ta yaşayan tasarımcı, yüksek yaratıcılığa sahip font, poster, dergi kapağı ve kitap kapağı gibi işlerini burada üretmeye devam ediyor. Ayrıca prestijli grafik tasarım yarışmalarında jürilik yapıyor.

3. Susan Kare

Dünyaca ünlü 5 kadın tasarımcı arasında sırada yine alışılmışın dışında projelerle öne çıkan yaratıcı bir kadın var. Dünyaca ünlü şirketlerle çalışan Susan Kare, özellikle ikon tasarımı alanında hizmet veriyor. Şimdiye dek Apple, Microsoft ve bağımsız ödeme platformu Paypal gibi pek çok büyük firmanın yazılımları için ikonlar tasarlamış. İşleri arasında gözünüzün aşina olduğu pek çok tasarımla karşılaşmanız mümkün. Zira projelerinde resmen internetin tarihi yatıyor!

2. Paula Scher

Kariyerine 70’lerde art direktör olarak başlayan Paula Scher, başarılı grafik tasarımcılar arasında dünya listesinde. 90’larda Pentagram’ın ortaklarından biri olmuş ve hala çatısı altında hizmet vermeye devam ediyor. Ekibinin sözleri ile Scher’i şöyle tanımlayabiliriz: “Scher, çalışmalarında popüler kültür ve güzel sanatlar arasındaki çizgiyi aşıyor. İkonik, akıllı ve erişilebilir görüntüleri Amerikan literatürüne girmiş durumda.”

1. Carolyn Davidson

Gelelim dünyaca ünlü 5 kadın tasarımcı listemizin ilk sırasına… Aslında epey yakından tanıdığımız bir projenin mimarı olan Carolyn Davidson listemizde başı çekiyor. Hani şu piyasaya çıkışından bu yana konuşulan tik işareti şeklinde Nike logosu var ya! İşte o Carolyn Davidson tarafından tasarlandı. Üstelik günümüzde epey komik bir meblağ olsa da kendi zamanında 200 para birimi kadar kıymetli olan 35 USD ücretle.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir