Günümüzde işletmelerin rekabet ortamları içerisinde yer almasına bağlı olarak kendilerini ve ürünlerini tanıtmak için birçok reklam malzemesinden yararlandığı görülür. Çoğu zaman bu reklam malzemelerinin farklı işlevsel özellikleri de olurken temelde amaç hem müşteriye hizmet götürmek hem de akılda kalmak ve hatırlanmaktır. Bundan dolayı da merak edilen konulardan biri İşletmeniz İçin Menü Tasarlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Sorusunun yanıtıdır.

Menü, üzerinde yemeklerin yer aldığı bazen fotoğraflarla ve fiyatlarla desteklenen bir sunum aracıdır. Restoranın ürünlerini müşterilerine menü aracılığı ile sunması ve onların tercihlerinde yardımcı olması amacı ile oluşturulur.

Menünün bu görevinin dışındaki vazifesi ise işletmenin akılda kalmasını sağlamak, marka imajı oluşturmak ve reklam yapmaktır. Menü tasarımı sırasında uyulması gereken kurallar vardır ve bu kaidelere riayet edildiğinde işletmenin kendisinden beklenen başarıyı yakalaması mümkündür.

Menü Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

● İşletmenin tasarımını yapacağı menü aynı zamanda onun kimliği olarak algılanır. Bundan dolayı firmanın iyi temsil edilmesi akılda kalıcı bir iz bırakması için kendisini doğru ifade edebilmelidir. Bundan dolayı da özgünlük önemlidir.

● Özgün bir menü tasarımı yapılırken aynı zamanda da genel kaideler de göz ardı edilmemeli ve müşteri beklentileri dikkate alınmalıdır.

● Sadelik her zaman belirli bir kalitenin yakalanmasında etkili unsurlar arasındadır. Sade tasarımların aynı zamanda kullanıcılar açısından da kolay anlaşılır olması mümkündür.

● Menü tasarımında önemli aşamalardan biri de gıdaların kategorize edilmesidir. Birbirinden farklı ürün çeşitlerini gruplandırmak ve aralarındaki bağı doğru kurmak gerekir.

● Müşteriler aradığı yemek türünü kolay bulmalı bir sürü bilgi arasında kaybolmamalıdır.

● Yemek türleri sıralanırken atıştırmalıklar, salatalar, içecekler ya da ara sıcaklar şeklinde belirtilmelidir.

● Menüler görsel ögelerle desteklendiklerinde müşterinin yiyeceği yemek hakkında bilgi edinmesi mümkündür fakat menüde yer alan fotoğraflar yiyeceklerin önüne geçmemeli ve alanı boğmamalıdır.

● Bunun yanı sıra restoranın verdiği hizmete bağlı olarak da görsel ögeler her zaman tercih edilen unsurlar değildir.

● Restoran menülerinde tercih edilen uygulamalar arasında illüstrasyon kullanımı da gelir ve bu uygulama fotoğraf kullanımına göre daha dikkat çekicidir.

● Menüde yer alan bazı yemekleri çerçeve içerisine almak daha ilgi çekici olmalarına yol açar bundan dolayı da tasarım sırasında bu yöntem de kullanılır.

● Menü tasarlanırken font seçimi oldukça önemlidir. Okunması kolay ama sade ve şık bir yazı karakteri menüye nitelik kazandıracak uygulamalardandır.

● Menünün karmaşık renklerden ve yazı karakterlerinden oluşması dikkat dağınıklığına yol açacağından bu konuda da sadelik tercih edilmelidir

● Renkler insan yaşamında önemli yer tutan unsurlardır. Renklerin insan psikolojisine olan etkileri bilinen bir gerçektir ve menü tasarımında da bu konu dikkate alınmalıdır. Bazı renklerin iştah açıcı özelliğe sahip olmasına bağlı olarak renk tercihi yapılacağı zaman bu konu da dikkate alınmalıdır

Sizler de menü baskı siparişleriniz için https://www.baskiltd.com/menu-baski/products/ adresini ziyaret edebilir ve siparişinizi hızlıca oluşturabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir