Teknolojide yaşanan hızlı gelişime bağlı olarak kullanılan cihazların sayısında da artış olmuştur. Günümüzde telefonlar ya da bilgisayar ve tabletler sık kullandığımız araçlar arasında yer alırken özellikle telefonlar birçok kişi tarafından kullanılır.

Bu cihazların bir ekrana sahip olmasından dolayı bazı özellikler taşıdığı görülür. Merak edilen sorular arasında Pixel ve Inch Nedir? Yer alırken bu tanımlardan pixel, teknolojik cihazlarda yer alan ekranlarda insan gözünün ayırt edebileceği en küçük birimler olarak adlandırılır.

Dijital ekranlarda görüntü elde edilebilmesi için piksellere gereksinim duyulur. Dijital ekranları meydana getiren en küçük görüntü birimleri pixel olarak adlandırılır. Piksellerin en boy oranı ise görüntü oranı olarak adlandırılmaktadır. Videolarda kullanılan pixeller dikdörtgen olurken bunun dışındaki görüntüler kare piksellerden oluşmaktadır.

Pixeller bir takım alt piksellerden oluşur ve bunlar kırmızı, yeşil ve mavi renktedir. Bunların insan gözü aracılığı ile görünmesi ise mümkün olmaz. Pikseller genellikle kare formunda oluşurlar ve ekranda görünen her şey piksellerin farklı dizilmeleri sonucu ortaya çıkar.

Pikseller bir inç başına uygun şekilde sıralanırlar. Bir inç 2.54cm’lik alanı kaplar ve bu alanda yer alan piksel yoğunluğu ne kadar fazlaysa görüntüde elde edilecek keskinlik de o oranda artar. İnç başına düşen piksel sayısı PPI olarak adlandırılır. Cihazların kaç inç olduğu ekranın boyutuna ve çözünürlüğüne göre değişecek bir değerdir.

Cihazda hangi ekranın kullanıldığına bağlı olarak piksel sayılarında farklılık olur. Piksellerin sayısı, renkleri ve kombinasyonları her ekranda farklı biçimde bir araya gelebilmektedir. Bu durum ekran tipi ile ilgili bir durumdur.

Inch ise bir uzunluk ölçüsü birimidir. Bu uzunluk ölçüsü 2.54cm olarak hesaplanır. Metrik sistemi kullanan ülkelerde çeşitli şekillerde kullanılan inch ölçü birimi bilgisayarların ya da televizyonların ekranlarının çerçeve oranları belirleneceği zaman yararlanılan bir birimdir.

Bunun dışında da kullanım alanı bulan inch ölçü biriminin boru çapları hesaplanırken ya da otomobil ve bisiklet lastiklerinin çapları hesaplanırken kullanıldığı görülmektedir.

Bu ölçü biriminin yaygın olarak kullanıldığı ülkeler arasında ABD ve İngiltere başta gelmektedir. Inch ölçü birimi gösterilirken çift tırnak işareti sembol olarak kullanılmaktadır. Telefon, bilgisayar, tablet ekranlarının büyüklüğü tanımlanmak istendiğinde Inch ölçü birimi ile ifade edilir.

Teknolojik aletlerin ekran büyüklüğünü anlamak için köşeden köşeye uzunluk ölçüsü belirlenir. Bu köşegen uzunluğu kaç cm ise bir inç değeri ile çarpılır. Bir inch değeri 2.54cm olarak belirlenmiştir. Örneğin 106cm köşegen uzunluğu olan bir ekranın inch olarak değeri 269.24cm olmaktadır.

Televizyon ya da bilgisayar ekranlarının büyüklüğünden söz edilirken örneğin 106 ekran ifadesi kullanılmaktadır. Bu rakam 2.54 inch’le çarpıldığında ekranın inch olarak değerinin ne olduğu bulunmaktadır. 106cm ekranın köşegen uzunluğuna denk gelen ölçüdür. Pixel ve Inch Nedir? Sorusu birçok kişinin yanıt aradığı bir konu olurken bu tür ölçü birimleri genellikle teknolojik cihazları ilgilendiren konularda kullanılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir