Sosyal medya geleneksel medyadan farklı olarak oluşan bir platformdur ve web 2.0 teknolojilerinin yaşamımıza girmesine bağlı olarak bu alanda çeşitli gelişmeler yaşanmıştır. Başlangıçta tek yönlü ve eş zamansız olan sosyal medya günümüzde farklı bir boyut kazanmış ve çift yönlü ve eş zamanlı bir etkileşime dönüşmüştür. Kullanıcıların aktif birer rol oynadığı sosyal medya platformlarında hem katılımcı hem de içerik üreticisi olmak herkes için mümkündür. Bundan dolayı da Sosyal Medya Paylaşımlarınızın Tasarımlarında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde önemlidir.

Günümüzde sosyal medya alanında yaşanan gelişmeler farklı platformların doğmasına yol açarken her uygulamanın kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bu mecralarda görsel içeriklerin yanı sıra metin tabanlı içeriklere de yer verilir ve bu sunumlar sırasında bazı tasarım kaidelerine dikkat edilir.

Platformların amacına uygun olarak kullanılması bu kurallara uyum sağlandığı takdirde mümkün olurken bilinmesi gerekenler arasında yer alanlar şunlardır:

Madde 1

Sosyal medya paylaşımı hangi platformda yapılacaksa görsel ya da metin tabanlı içeriğin bu mecranın teması ile uyumlu olması gerekir. Haber nitelikli paylaşım yapılan bir sitede komik videolar paylaşmak istenilen etkiyi yaratmayacak bir yöntemdir. Bundan dolayı sosyal medya platformunda paylaşılanlar titiz bir çalışma ile seçilmelidir

Madde 2

Sosyal medya paylaşımları işletme adına yapılacağı zaman marka profili ile uyumluluk önemsenir. Müşteriler için firmanın temsil edilmesinde beklentilere cevap verebilecek nitelikte içerikler üretilmelidir. Gerek görsel gerekse metin tabanlı içeriklerde kalite oldukça önemlidir Markanın kurumsal kimliği sosyal medya tasarımı sayesinde hedef kitleye yansıtılabilir bunun için dikkat edilmesi gereken konu kurumsal renklerin kullanımına önem vermektir

Madde 3

Kullanılacak görsel kalitesi önemli bir ayrıntıdır ve fotoğraf çözünürlüğünün dikkate alınması gerekir. Yazılı metinlerde ise nitelikli içerikler paylaşmaya dikkat edilmelidir

Madde 4

Fotoğraf ya da yazı paylaşımlarında sayfanın doğru kullanılması, yerleştirmelerin düzgün yapılması gerekir. Hizalama ve boşluk ayarlama da önemsenmesi gerekirken içerik özgünlüğüne ayrıca dikkat edilmelidir

Madde 5

Sosyal medya paylaşımları yapılırken paylaşım yapılacak platformun beklentileri dikkate alınmalıdır. Bundan dolayı da içerik görsel olarak paylaşılıyorsa hangi boyutlarda olması gerektiğine dikkat edilir.

Günümüz koşullarında sosyal medya platformları oldukça önemli noktalarda yer alırken ürün ya da hizmet satın almak isteyen müşterilerin yoğun olarak kullandığı bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürün ve hizmetler tanıtılacağı zaman da bu platformlardan hedef kitlelere ulaşmak ya da potansiyel müşterilerle bağ kurmak mümkündür.

Etkileşime geçilmesi gerektiğinde işletmenin doğru temsil edilmesi firmanın kurumsallığı açısından önem taşır. Bundan dolayı da Sosyal Medya Paylaşımlarınızın Tasarımlarında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde üzerinde durulması gerekir. Bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olunduğunda yapılacak tasarımlar hedeflenen başarının yakalanmasında etkili bir güce dönüşür. İşletmenin ya da kişisel olarak paylaşım yapanların tasarım kaidelerine uyması durumunda nitelikli paylaşımlar yapmaları mümkün olurken aynı zamanda da firmanın marka imajı güçlenir.

Sizler de markanızı güçlendirmek ve değer katmak için farklı dijital baskı ürünlerinden yararlanmak isterseniz https://www.baskiltd.com/ adresinden farklı kategorilerdeki ürünleri inceleyebilir ve siparişinizi verebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir