4 Ünlü Türk Grafik Tasarımcı

Grafik Tasarım, görsel sanatları ilgilendiren bir alandır ve bu konuda çalışan sanatçılar grafik tasarımcı olarak adlandırılır. Eski bir geçmişe sahip olan bu sanat dalında anlatılmak istenen mesaj görsel ögeler kullanılarak aktarılır. 4 Ünlü Türk Grafik Tasarımcı merak edilirken bu alanda çalışmalar yapan birçok sanatçıdan söz etmek mümkündür.

İnsan gördüklerini ilk günden bu yana çeşitli biçimlerde anlatma ihtiyacı duyan sosyal bir canlıdır. İlk insanlar da dahil olmak üzere kendini ifade etmek istediğinde bunu çeşitli yöntemlerle gerçekleştirmiştir. Avcı toplayıcı olduğu dönemlerde dahi etkilendiği her olayı ya da günlük yaşamda karşılaştığı çeşitli konuları mağara duvarlarına ya da taşlara kazımış, boyamış ya da çizmiştir.

İlk insandan günümüze gelinen süreçte insanın kendisini anlatma, ifade etme ihtiyacında hiçbir değişme olmazken kullandığı araç ve gereçlerin yanı sıra yöntemlerinde değişiklik olmuştur. Bu gelişim binlerce yıldır sürerken insan günümüzde teknolojik cihazlar yardımı ile ya da klasik yöntemlerden yararlanarak yaratıcı çabalarını sürdürmektedir.

Bir mesaj vermek istediğinde ya da bir şeyler anlatmak istediğinde sanatsal anlamda çalışmalar ortaya koyan günümüz insanı birçok sanat dalı ile uğraşırken bunu ticari faaliyetlerde de kullanır. Grafik tasarım da görsel yollarla mesaj iletilen bir sanat dalıdır ve grafik tasarımcılar günümüzde üniversitelerin Grafik Tasarım Bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi alarak mezun olduklarında bu mesleği yapabilmektedirler.

Grafik tasarımda denge, karşıtlık, hizalama ya da ölçeklendirme gibi birçok kavramdan yararlanılır. Hayal gücü ve yaratıcı bir çaba da bu sanat dalında olmazsa olmazlar arasında yer alırken sanata karşı bir yetenek kişide olması gereken özellikler arasında yer alır.

Günümüzde grafik tasarım çalışmaları teknolojik cihazlar kullanılarak yapılabilirken klasik yöntemlerle de çalışan sanatçılar vardır. Kalem ya da fırça yardımıyla eserler üretebilen grafik tasarımcılar günümüzde bilgisayar ya da tabletler aracılığı ile de eserlerini ortaya koyabilir.

İşletmelerin reklama ihtiyacı olduğunda grafik tasarıma gereksinim duyulurken bu sanat dalı aracılığı ile reklam malzemelerinin tasarlanması mümkündür. Firma tabelaları, logoları ya da isimleri tasarlanırken grafik tasarımın çalışma alanına gerek duyulur.

Web site tasarımları, katalog ya da dergi tasarımları, broşür tasarımları, kitap kapağı tasarımları gibi birçok konuda grafik tasarımcılar çalışma yapabilmektedir. Günümüzde bu tür çalışmalar yazılım programları aracılığı ile desteklenir.

Ünlü Türk Grafik Tasarımcılar

Türkiye’de bu alanda çalışmalar yapan grafik tasarımcılar vardır ve başarılı eserleri ile sektörde bilinirlikleri oldukça fazladır.

İhap Hulusi Görey 1898 Kahire doğumlu bir Türk grafik tasarımcıdır ve 1986 yılında yaşama veda etmiştir. Türk Grafik Tasarım Sanatının kurucuları arasında yer alır.

Sait Maden de oldukça ünlü bir grafik tasarımcıdır ve 1931-2013 yılları arasında yaşamıştır.

Yurdaer Altıntaş ta başarılı grafik tasarım sanatçılarından biridir ve 1935 yılında dünyaya gelmiştir.

Nilgün İrmikçi de 1954-2007 yılları arasında yaşamış grafik tasarım sanatçılarından biridir.

Bu isimlerin dışında da birçok başarılı sanatçıdan söz etmek mümkündür.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir