Ticari faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin kendilerini temsil edecek bazı bilgilere ihtiyacı olur. Müşterilerinin kendisini tanıması ve onu diğer işletmelerden ayırt edebilmesi için bu uygulama bir zorunluluktur. Firmanın tanıtımı için kullanılan unsurlardan biri de marka adıdır. Marka İsminizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Sorusunun yanıtı bundan dolayı araştırılır.

Marka Ne Demek?

Marka bir işletmeye ait ayırt edici işaretler arasında yer alırken onu rakipleri arasında farklı bir kulvara taşıma gücüne sahip olur. Bundan dolayı ticari sahada yer alan firmaların bir marka adına gereksinimi olur. Marka Ne Demek? Araştırılırken işletmenin temsilinde kullanılan çeşitli işaretler marka oluşturulurken kullanılmaktadır. Ayrıca marka firmanın vaatlerini temsil eden bir reklam aracıdır.

İşletmeyi tanıtıcı bir özelliğe sahip olan marka adının oluşturulması süreçleri önemsenmesi gereken konular arasında yer alırken marka adı tescil edilerek korumaya alınır. Tescil işleminde koruma süresi 10 yıldır ve her 10 yılda bir bu işlemin yenilenmesi ismin korunabilmesi açısından önemlidir. Marka tescili sınai mülkiyet hakları arasında yer alır.

Markanın Görevi Nedir?

İşletme ticari sahada yürüteceği faaliyetlerinde müşterilerine kendisini tanıtma gereksinimi duyar bunun için de belirli unsurlar kullanılır. Marka adı da tanıtım unsurlarından biridir ve kimlik bilgisi gibi algılanabilir. Markanın Görevi Nedir? Merak edilirken bu unsur aracılığı ile işletme tanınır ve bilinir hale gelir.

Hedef kitle ve potansiyel müşteriler açısından marka adı oldukça önemlidir ve marka ismi seçilirken dikkatli bir çalışma gerekli olur. İşletmenin bulunduğu sektörde kendisini rakiplerinden ayırt edici bir özelliğe sahip olan marka adına gerek duyulur.

Marka İsmi Nasıl Seçilir?

Marka ismi seçilirken bazı hususların dikkate alınması gerekir. Bu sayede profesyonel bir çalışma yapmak mümkün olur. Marka İsmi Nasıl Seçilir? Araştırılırken bu süreçte titiz bir araştırma safhasına gerek duyulur.

-İşletme hangi sektörde yer alıyorsa bu sektöre yönelik olarak araştırılma yapılması öncelikle gereklidir. Bu sayede benzer isimlerin kullanılmaması sağlanır. Rakipler arasında farklı bir etki yakalamak da bu durumda mümkün olur.

-Orijinal bir marka tasarımına sahip olmak işletme prestiji açısından önemli olurken marka bilinirliğini de arttırmaya yardım eder.

-Online mecralarda kullanıma uygun isim tercihi de önemli bir ayrıntıdır.

-Sade ve yaratıcı fikirlere yer verilmesi markanın imajı açısından önem taşır.

-Marka adının oluşturulma süreçlerinde çevrede yer alan insanların fikirlerinden de yararlanmak gerekir.

-Marka oluşturulurken dikkat edileceklerden biri de kısa ve öz ifadelere yer verilmesidir.

-Marka adının neyi çağrıştıracağı konusu üzerinde de çalışma yapılması doğru bir tercih açısından önemlidir.

-Marka adı oluşturulurken işletmenin vaatleri dikkate alınmalı ve bununla uyumlu adlar üzerinde durulmalıdır

Marka İsminizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? İşletmeler açısından merak edilirken ticari faaliyetlerde bulunacak olan kişilerin de araştırdığı bir konudur. Marka adının seçim süreçlerinde dikkatli bir yaklaşım ön koşul olurken piyasa araştırması yapılması gerekir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir