Logo işletmenin temsilinde kullanılan bir amblem olurken aynı zamanda marka imajının yaratılmasında da güçlü bir araçtır. Kuruluşun simgesel olarak tasvir edildiği logo sayesinde akılda kalıcılık sağlanır. İçerisinde grafiksel ögelere yer verilen logolarda sembol ya da şekillerden yararlanılır.

Logo Nedir, Ne İşe Yarar?

Logo adı verilen semboller kurum ya da kuruluşun ya da bir fikrin temsil edilmesinde kullanılan reklam unsurları olurken Logo Nedir, Ne İşe Yarar? Sorusuna yanıt aranır. Logo sayesinde hedef kitle tarafından bilinir olmak kolay hale gelirken marka imajı yaratılmasında etkili bir unsur olarak reklam gücünden yararlanılır.

Logoyu değerli hale getiren unsurlar çeşitli olurken bunlar arasında marka bilinirliği yaratmak, işletmeyi tanınır hale getirmek ya da müşterilerle bağ kurmak gibi birçok özelliği saymak mümkündür. Markanın müşterileri ile olan iletişiminde önemli bir stratejik araç olan logonun gücünden yararlanmak firma açısından oldukça önemlidir.

Logo tasarımı yapılırken birçok unsur dikkate alınırken firmanın yer aldığı sektörle uyumluluk önemli hale gelir. Bunun yanı sıra işletmenin doğru temsil edilmesi, verilmek istenen fikrin doğru iletilmesi, orijinallik, sadelik gibi birçok ögeden söz etmek mümkün olur.

Tasarım süreçlerinde kullanılan unsurlardan biri de hayvan figürleri olurken markaların logolarında kullandıkları hayvan sembolleri oldukça fazladır. Logo tasarımında doğru ögelerin seçilmesi önemli olurken evcil hayvanlara yönelik olarak hizmet veren işletmelerin bu sembolleri kullanması olağan hale gelmiştir.

Bunun yanı sıra otomotiv sektöründe de özellikle yaban hayvanlarının sembollerinin kullanıldığı görülürken güç ve hızın sembolü olarak bu hayvanların insanlar üzerindeki algısından yararlanılır. Spor markaları da hayvan sembollerinden sık yaralanırlarken aslan, kartal, timsah veya köpekbalığı gibi hayvan figürleri sık karşılaşılan tasarımlar arasında yer alır.

Hayvanların Yer Aldığı Logo Dizaynları

-Lacoste bilindiği bibi bir spor giyim markasıdır ve ambleminde timsah sembolünden yaralanır.

-Trussardi ise logosunda 3 adet tazıya yer veren bir markadır ve moda sektöründe yer alır. Bu tazılar oldukça zarif bir tarzda bir araya getirilmiştir ve şık bir tasarıma sahiptir.

-Puma spor markası da ambleminde bir puma kullanır. Vahşi doğayı ve gücü temsil eden bu sembol aynı zamanda da hızın da temsilcisidir.

-Karaca markası çift geyik sembolü ile tanınan bir firmadır ve iki adet geyik, logosunda yer alır.

-Ferrari markasına ait olan at, şaha kalkmış vaziyette logoda yer alırken Ferrari kelimesi İngilizce ’de nalbant olarak karşılık bulur

Logo Dizaynında Hayvanları Kullanan 5 Marka dışında da birçok firma adından söz etmek mümkün olurken bu işletmelerin tercih ettikleri logoların akılda kalıcı birçok özelliği olduğu görülmektedir. Genellikle sade bir tasarıma sahip olan bu logoların temsil ettikleri markalarla bütünleştikleri fark edilirken firma adını çağrıştırma gücüne sahiptirler. Bundan dolayı da logo tasarımlarının firma prestiji açısından ne derece önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Sizler de logo tasarımlarınızla oluşturulmuş dijital baskı ürünlerini talep etmek için https://www.baskiltd.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir