1800’lü yıllar fotoğrafın icat edildiği seneler olurken bu dönem Sanayi Devrimi ile ilişkilendirilir. Sanayi Devrimi insan yaşamına makinelerin dahil olduğu bir dönemdir ve fotoğraf makineleri de bu zaman diliminin icatlarından yalnızca biridir. Görsel kültürün önemli bir parçası olan fotoğraflar gözle görülenin iki boyutlu bir düzleme yansımış halidir ve bir fotoğraf var olan gerçeği yansıtır.

Bunun yanı sıra günümüzde gelişen teknolojiler fotoğrafın sahip olduğu anlamlar üzerinde oynama yapmaya imkân yaratır. Fotoğrafa ait birçok alan vardır ve bunlar arasında reklam fotoğrafçılığı özel bir yer teşkil eder. Reklam fotoğrafçılığının alt dalları arasında ise yemek fotoğrafçılığı bulunur. Yemek Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler fotoğrafa merak salanların merak ettikleri arasındadır.

Reklam adı verilen uygulamalar tüketicilere sunulacak mal ve hizmetlerin tanıtımında kullanılan iletişim araçlarıdır. Ürün ya da hizmet alıcıya tanıtılacağı zaman doğru bir şekilde ifade edilmesi ve tüm özellikleri ile pazarlanması gerekir. Pazarlama faaliyetleri arasında yer alan reklam süreçlerinde basılı ya da görsel materyaller kullanılır.

Basılı malzemeler matbaalardan elde edilirken görsel materyaller arasında reklam filmleri ya da fotoğraf gibi unsurlar yer alır. Reklam sektörünün önemli araçları arasında yer alan fotoğraflar etkileyici görsel malzemeler arasında yer alırken yemek fotoğrafçılığı da keyifle çalışılan bir alandır.

Yemek Fotoğrafçılığı Nedir?

Reklam, işletmelerin ihtiyaç duyduğu tanıtım uygulaması olurken çeşitli biçimlerde bu çalışmaların yapıldığı görülür. Reklam fotoğrafları arasında yer alan yemek fotoğrafçılığı da ürün tanıtımı gerekli olduğunda kullanılır. Yemek Fotoğrafçılığı Nedir? Diye sorulduğunda çeşitli yemek çeşitlerinin fotoğraflar aracılığı ile pazarlanmasıdır demek doğru olur.

Yemek fotoğrafçılığı zorlu çalışma koşullarına sahip olan bir alandır ve bunun nedenleri arasında yemeğin kolay bozulabilen bir malzeme olması ilk sırada gelir. Fotoğrafçı çalışma öncesi bir planlama yapmak zorundadır ve stüdyo ortamlarında çekilen yemek fotoğraflarının bozulmadan fotoğraflanması zorunludur.

Stüdyo ışıklarının ısısının yüksek olması çabuk bozulma olması konusunda etkili olurken ürünlerin taze olması da oldukça önemlidir. Çekim süreçlerinde gıdaların sağlıklı ve temiz görünmesi aynı zamanda da tazeliğini yitirmemiş olması zorunludur.

Yemek fotoğrafçılığı yapılırken fotoğrafçının kompozisyon oluşturma kabiliyeti önemlidir ve bu tür fotoğraflarda bir konsept uygulanacaksa malzemelerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Çekim süreçlerinde kullanılacak aksesuarlar, servis malzemeleri ya da tabaklar birbiri ile uyumlu olması gereken ürünlerdir ve bu malzemeler ile fotoğrafçı bir hikâye anlatabilmelidir.

Fotoğrafçının mahareti elindeki malzemelerle en doğru kompozisyonun oluşturulması sırasında ortaya çıkarken ışıkla resmetme yeteneğine bağlı olarak da ışık kullanımını profesyonelce yapmalıdır. Bu sayede ürüne ait tüm özelliklerin olduğu gibi yansıtılması mümkün olur.

Fotoğrafçı detay vermek istediğinde tepe ışıklarını kullanır ve bu sayede renk unsurları da öne çıkar. Yemek Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler oldukça fazladır.Bundan dolayı da fotoğrafçının ışık ya da kompozisyon gibi birçok konuda deneyim sahibi olması gerekirken aynı zamanda makinenin teknik özelliklerine de hâkim olmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir