İşletmeler açısından ticari faaliyetlerin sürdürülmesinde çeşitli reklam unsurları kullanılır. Mal ve hizmet almak isteyen tüketicilerin satın alacakları hakkında fikir sahibi olmasına yarayan reklam firmanın da bilinirliği açısından oldukça önemlidir. 90’lı Yıllara Reklamları ile Damga Vurmuş Markalar ilginç reklamları ve sloganları ile hala hatırlanma özelliğine sahiptir.

İşletmeye kurumsal bir kimlik kazandırma gücüne sahip olan reklamların aynı zamanda marka imajı yaratma becerisine sahip olduğu da görülür. Bundan dolayı da ticari faaliyetlerde çeşitli reklam unsurları kullanılır.

Reklam görsel ya da yazılı malzemelerle yapılabilen bir çalışma olurken görsel malzemelerin elde edilmesinde matbaa ürünlerinden yararlanılır. Katalog, broşür ya da kartvizit gibi birçok ürün reklam yapmak için işletmelerin tercih ettiği yöntemlerdir.

Bunun yanı sıra reklam filmleri görsel malzemeler arasında yer alırken reklam filmlerinin çekilebilmesi için farklı materyallere ve çalışma yöntemlerine gerek duyulmaktadır. Bir reklam filminin çekilebilmesi için yazılı bir hikâyeye, oyunculara ya da çekim ekibine ve teknik malzemelere gerek duyulurken bu tür yöntemler maliyetli metotlardır.

Reklam Nedir, Ne İçin Kullanılır?

İşletmeler tüketiciler için hazırladıkları ürün ya da hizmetlerini tanıtmak ve pazarlamak isterler. Önemli bir pazarlama unsuru olan reklamlar aracılığı ile de bunu gerçekleştirme şansı yakalarlar. Reklam Nedir, Ne İçin Kullanılır? Birçok kişinin yanıtını merak ettiği bir konu olurken mal ve hizmet iletişim araçları vasıtası ile tüketiciye sunulacağı zaman reklamlardan yararlanılır.

Reklam, pazarlama alanında kullanılan tanıtım unsurları olurken bu çalışma yapılırken ürün veya hizmetin doğru bilgiler eşliğinde anlatılması öncelikle esas alınan bir konudur. Günümüzde ve geçmişte birçok reklam filmi etkileyici yanları ile izleyenlerin görsel ve işitsel hafızasında yer edinirken bunlar arasında gösterilebilecek birçok kaliteli reklam örneği mevcuttur.

90’lı yıllarda çekilen ve halen daha hatıra kolaylıkla gelebilen reklam filmleri arasında birçok seçenek bulunurken bunlardan bazıları aşağıdaki örneklerdir:

Tokai markası tarafından yaptırılan ve Ali Desidero karakterine hayat verilen reklam filminde “Çakar çakmaz çakan çakmak” sözü günümüzde dahi unutulmayan bir kelime grubu olarak kullanılır.

Fırat Plastik tarafından yaptırılan reklam filmi 90’lı yıllarda bir efsane olmuş ve defalarca reklamın çekildiği görülmüştür. Toplumun birçok kesimi tarafında Fırat Plastik markasının tanınmasına vesile olan bu reklam yaratıcı reklam çalışmalarına örnek gösterilebilecek en iyi numuneler arasında yer alır. “Tut şunun ucunu döşeyelim abi” jingle’ı sayesinde bu reklam filmi günümüzde dahi etkisini korumaktadır.

Garanti Bankası’na ait olan reklam filmleri arasında 1995 yapımı sucu çocuk reklamı da yer alırken çekildiği dönemde oldukça ses getiren reklamlar arasında bu örnek de bulunur.

Tadelle markası tarafından çektirilen reklam filmlerinden biri de milli takım için hazırlanan 90’lı yılların önemli reklam filmidir. Fatih Terim’in ve futbolcuların yer aldığı bu filmde kullanılan slogan o dönemde oldukça beğenilmiştir. “Hey, arkadaş sağ ol” sloganı ile akıllara kazınan bu reklam filminde yer alan minik oyuncu da sevimli tavırları ile dikkat çekmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir