Fotoğraf 19. Yüzyılın ilk yarısında icat edildiğinden bu yana sürekli gelişim göstererek kendini yenileyen bir çalışma alanı olmuştur. Fotoğrafçılık türleri birçok konu üzerinden çeşitlenirken bunlar arasında bebek fotoğrafçılığı da yer alır. Bebek Fotoğrafçılığı Nedir? Sorusuna verilecek yanıtlar arasında fotoğrafın dallarından biridir demek doğru olur.

Fotoğraf anın dondurulması, zamanın hapsedilmesi yoluyla anıların muhafaza altına alınmasına yarayan bir araçtır. Günümüzde dijital teknolojilerin geldiği noktada sayısal makineler ile çekim yapmak mümkün olurken geçmişte yapılan karanlık oda işlemlerine gerek duyulmaz.

Fizik ve kimya biliminin ortak çalışmasına bağlı olarak üretilen klasik fotoğrafların yerini günümüzde sayısal teknolojiler almış durumdadır. Bundan dolayı da fotoğraf çekimlerinde kullanılan makineler dijital fotoğrafların elde edilmesine imkân verir.

Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir?

Günümüzde çeşitli alanlarda fotoğraf çekimi yapılabilirken fotoğrafçılar açısından branşlaşmak söz konusu olur. Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir? Merak edilenler arasında yer alırken bazı başlıklar aşağıdaki gibidir:

l Doğum ve bebek fotoğrafçılığı

l Düğün fotoğrafçılığı

l Portre fotoğrafçılığı

l Belgesel fotoğrafçılık

l Manzara fotoğrafçılığı

l Sokak fotoğrafçılığı

l Yemek fotoğrafçılığı

l Ürün fotoğrafçılığı

Bebek Fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılar açısından bu meslek yapılırken çeşitli konulara odaklanmak söz konusu olabilmektedir. Kişisel bakış açısına bağlı olarak fotoğrafçılar ilgi alanlarına yönlenebilmektedir. Bebek fotoğrafçılığı da uygulama yapılan branşlar arasında yer alır.

Bebeklerin çeşitli anlarının fotoğraflanması ile bu anların kayıt altına alınması söz konusu olur. Bebek fotoğrafçıları bebeklerin günlük yaşamdaki doğal hallerini çeken kişilerdir.

Bebek Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğrafçılar açısından model ya da obje görüntülenirken bazı kurallara göre hareket edilmesi gerekir. Alan derinliği ya da çekim açısı gibi birçok unsur fotoğrafın anlatmak istediği şeyin ifadesi sırasında dikkate alınır. Bebek Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler olurken bu kaidelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

l Bebekler açısından en doğru zaman seçimi önemli olurken karınlarının tok olması neşeli olmaları açısından gerekli olabilir. Bundan dolayı da huzursuz olmadıkları zaman aralıkları çekim saatleri açısından önemlidir.

l Yeni doğan bebekler için çekim yapılacağı zaman el ve ayak detaylarına odaklanılırken uyudukları anların da fotoğraflanması istenilen görsel etkiyi yakalamak açısından başarılı sonuçlar verebilir.

l Bunun yanı sıra bebeklerin dışında küçük çocukların fotoğrafları çekileceği zaman oyun saatlerinde ya da en doğal halleri ile fotoğraflanmaları önemli olur.

l Çekim planı yapmak, gerekli aksesuarlardan yararlanmak fotoğrafta istenene etkiyi yakalamak açısından oldukça önemlidir.

l Bebekler söz konusu olduğunda sık sık uyumaları ya da acıkmaları mümkün olacağından fotoğrafçının çalışma süresini doğru ayarlaması oldukça önemlidir.

l Bebek fotoğrafı çekileceği zaman hızlı değişen ruh halleri sebebi ile fotoğrafçının seri hareket etmesi gerekir bundan dolayı da fotoğraf makinesi her an hazır olmalıdır.

l Fotoğrafçı bebek fotoğrafları çekerken ışık tercihini doğal olandan yana kullanmalı ve yapay ışıklardan bebeğin rahatsız olmasını engellemelidir.

l Bebeklerin huzursuz olmaması açısından da sessizlik önemli olurken fotoğrafçının çalışması sırasında gürültüden uzak durulmalıdır.

l Bebeklerin hareketli oldukları anlarda da sürekli çekim yapmak ilginç kareler yakalamak açısından önemlidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir