Profil fotoğrafları kişinin kimliğinin yansıtıldığı önemli araçlar olurken günümüzde dijital mecralar aracılığı ile bu tür uygulamalara daha fazla yer verilmektedir. Geçmişte fiziki olarak basılı olan fotoğrafların kullanılırken günümüzde sayısallaşan ortamlarda dijital fotoğraflara daha fazla yer verildiği görülmektedir. Profil Resimleri Nasıl Seçilir? Merak edilirken bu tür fotoğraflar açısından bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

Profil Fotoğrafı Nedir?

Kişinin kim olduğunu en iyi yansıtabilecek araçlar arasında yer alan fotoğraflar içinde profil fotoğrafları ayrı bir öneme sahiptir. Kişinin yüz ifadesine yer veren bu tür fotoğraflar aracılığı ile tanınmak mümkün olurken Profil Fotoğrafı Nedir? Araştırılan bir konudur.

Dijital mecralarda kişinin profil sayfasında kullanılan bu fotoğraflar kullanıcı bilgilerinin yanında yer alan görsel ögelerdir. Profil fotoğraflarının görsel kalite açısından iyi düzeyde olması istenirken bu sayede kişinin kolay tanınması mümkün olur.

Fotoğraf 1800’lü yıllarda ortaya çıkan ve Sanayi Devrimi ile insanların yaşamına dahil olan gelişmelerden biridir. Sanayi Devrimi ile birlikte gelen makineleşme yaşam biçimlerinde köklü değişikliklere yol açarken fotoğraf makineleri de bu icatlar arasında yer alır.

Birçok fotoğraf türü bulunur ve bunlar arasında yer alanlardan biri de profil fotoğraflarıdır. Günümüzde fotoğrafçılık çeşitli branşlarda yapılan bir mesleğe dönüşmüş durumdadır. Manzara fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı ya da portre fotoğrafçılığı gibi birçok alt dalı bulunan fotoğrafın sanatsal çalışmalara da konu olduğu görülür.

Zamanın dondurulması sonucunda anın yakalanması olarak da ifade edilebilecek olan fotoğraflar sayesinde geçmiş ve gelecek anların bir arada bulunması mümkün olur. Kişinin en iyi şekilde kendisini ifade edebileceği profil fotoğrafları çekilirken bazı kurallar çerçevesinde hareket edilmesi doğru fotoğrafı yakalamak açısından oldukça önemlidir.

Profil Resmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital platformlarda oluşturulan kişi profillerine eklenen profil resimleri o sayfanın tanınması açısından önemlidir. Sayfayı ziyaret eden kullanıcılar açısından sayfa sahibini en iyi anlatacak araçlar arasında olan profil resimlerinde bazı ayrıntılar önemlidir. Profil Resmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler aşağıdaki gibidir:

l Profil fotoğrafı tek bir kişiye ait olmalıdır. Kalabalık gruplar ile çekilmiş fotoğraflar tercih edilmemelidir.

l Doğal bir ifade yakalamak profil fotoğrafları açısından oldukça önemlidir.

l Fotoğrafta renk unsuru dikkate alınmalıdır.

l Direkt olarak yüz ifadesinin yer aldığı fotoğraflar kullanılmalıdır.

l Ayna gibi yüzeylerden yansıyan fotoğraflar profil fotoğrafı olarak tercih edilmemelidir.

l Çok uzaktan çekilen fotoğraflar ya da boydan görüntüler de profil fotoğrafı için uygun tercihler değildir.

l Fotoğraf üzerinde doğallığın dışında bir uygulama yapılmamalıdır.

l Gereğinden fazla efekt uygulanmış fotoğraflar da profil fotoğrafı açısından uygun olmamaktadır.

l Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarında kullanılacak olan profil fotoğrafları açısından hesabın içeriğine bağlı olarak farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir.

l Örnek vermek gerekirse spor ya da seyahat sayfasına sahip olan bir kullanıcının bu temalara uygun profil fotoğrafı paylaşması daha uygun olmaktadır.

l Yüz karşıdan çekildiğinde doğal bir gülümseme ifadesine yer verilmelidir.

l Ayrıca yüzün açık ve tanınmayı kolaylaştıracak bir açıdan çekilmesi profil fotoğrafları açısından önemlidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir