Matbaa ürünlerinden söz edileceği zaman birçok örnek vermek mümkün olurken bunlar arasında yer alanlardan biri de zarflardır. Zarf Nedir? Dendiğinde bu ürünlerin özel olarak şekillendirilen ve genellikle kâğıt malzemelerden üretilen bir nevi kılıflar olduğu görülür.

Mektupların, davetiyelerin veya kartların içine yerleştirildiği zarflar koruyucu bir görev üstlenmelerinin yanı sıra görsel açıdan da bir etki yaratırlar. Zarfların sol üst köşelerine ve sağ alt köşelerine yazılacak olan bilgiler ışığında gönderen ve alıcı hakkında bilgi edinmek mümkün olur.

Ayrıca CD gibi bazı ürünlerin korunması gerektiğinde de zarflardan yararlanılır. Optik sektöründe ürünlerin korunması gerekli olduğunda üretilen zarflar kullanılırken birçok sektör açısından bu tür matbaa ürünlerine ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.

Zarf Ne İşe Yarar?

Koruyucu yanları ile öne çıkan zarflar hakkında merak edilen çeşitli konular olurken bunlardan biri de Zarf Ne İşe Yarar? Sorusudur. Mektup ya da davetiye tarzı ürünler gönderilirken yıpranmaları istenmez. Ayrıca görsel açıdan da bu tür ürünlerle bir etki yakalamak istenir. Bundan dolayı da zarflar tasarlanırken ince bir zevkin temsilcisi olması düşünülür.

Üzerinde yazılara yer verilebilmesi nedeni ile de gönderici ve alıcı ile ilgili bilgilerin yazılması kolay olan zarflar kişi ya da kurumları temsilen yararlanılan ürünlerdir. Zarfın görevleri arasında gönderilen iletinin doğru adrese teslim edilmesi de ayrı bir önem taşır. Bundan dolayı da matbaalar aracılığı ile zarf basımı gerçekleştirilir.

Birçok matbaa ürünü basım aşamasından önce tasarlanma şansına sahip olur. Bu sebeple zarflar da tasarlanabilen ürünler arasında yer alır. Kişi ya da kurumun zevkini temsil edebilme kabiliyetinde olan zarfların sol üst köşesine gönderici adı yazılırken sağ alt köşeye de alıcı adı ve diğer bilgiler girilir.

Zarf baskısı yapılırken kâğıt tipi ya da ebatları istenilen boyutlarda ayarlanabilir. Bunun yanı sıra kâğıdın gramajı ya da kalitesi de seçim aşamasında dikkate alınır. Birçok zarf çeşidi bulunur. Bu türlerin farklı amaçlara hizmet ettiği görülürken CD koruyan ya da davetiye amacıyla kullanılan zarfların yanı sıra kartvizit ya da dosya zarfı gibi örnekler bulunur.

Zarf Çeşitleri Nelerdir?

Birçok ihtiyaca yönelik olarak kullanılabilecek zarf türleri olurken Zarf Çeşitleri Nelerdir? Sorusunun yanıtı da merak edilir. Bazı zarf türleri aşağıdaki gibidir:

l Diplomat zarf

l Mekanize zarf

l Buklet zarf

l CD zarfı

l Yazışma zarfı

l Mektup zarfı

l Davetiye zarfı

l Dosya zarfı

l Pasaport zarfı

l Torba zarf

l Optik zarf

l Fantezi zarf

Zarflar matbaalarda basımı yapılan ürünler olurken özel sipariş verileceği zaman farklı tasarımlar ile de üretilebilirler. Çeşitli renk ve kâğıt seçeneklerinin yanı sıra kalite açısından da istenilen özelliklerde üretilebilen zarflar birçok kullanım amacına hizmet eder. İstenilen ebatlarda basılabilen zarfların üretim aşamalarında kullanıcıların ihtiyaçları dikkate alınarak basım yapılmaktadır. Bundan dolayı da farklı ihtiyaçlara göre üretimleri kısa sürede yapılabilen ürünler arasında yer alırlar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir