Teknolojik gelişmelerin sonuçları insan yaşamının kolaylaştırılması yönünde olurken Kayıtlı Elektronik Posta da benzer çalışmalardan yalnızca biridir. KEP Adresi Nedir? Dendiğinde bu sistemden söz edilmiş olur.

Kayıtlı elektronik posta olarak bilinen ve kısaca KEP olarak adlandırılan sistem her türlü yazışmayı gönderildiği şekli ile korur. Ticari, hukuki ya farklı türde yapılacak yazışmaların içeriğinde bir değişim olmasına izin vermeyen bu sistem sayesinde güvenilir iletiler almak mümkün hale gelir.

KEP Adresi Ne İşe Yarar?

Kayıtlı elektronik posta sistemi üzerinden gönderilen yazışmalar değişmeden ve güvenilir bir sistem aracılığı ile alıcısına ulaştırılırken KEP Adresi Ne İşe Yarar? Sorusuna yanıt aranır. Bu adres sayesinde çeşitli sektörler, vatandaşlar ya da kamu kurumları tüm belgelerini elektronik ortamlar üzerinden iletebilir.

Bu sistem e-posta hizmetlerine ilave hizmetleri ile dikkat çekerken bunlar arasında e-postaların ilgili kişi ya da kişilere ulaşıp ulaşmadığı da yer alır. E-postaların iletilme zamanının tespitine imkân vermenin yanı sıra ilgili kişinin bu iletiyi alıp almadığı da sistem sayesinde anlaşılabilir.

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan sistemin ülkemizde de tercih edildiği görülmektedir. PTT aracılığı ile alınan KEP adresi sayesinde gönderilen iletiler değişmediği gibi hukuki olarak da değer kaybı yaşamaz.

KEP Adresi Nereden ve Nasıl Alınır?

Kayıtlı Elektronik Posta olarak tanımlanan KEP adresi ile ilgili olarak araştırılanlar arasında KEP Adresi Nereden ve Nasıl Alınır? Sorusu da yer alır. Bu adresler alınacağı zaman PTT’ye başvuru yapmak gerekir.

Başvuru sırasında ise nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da benzer işlev gören ve T.C kimlik numarasına sahip bir evrak beyan etmek gerekir. PTT şubelerinden doldurulacak ön başvuru formu aracılığı ile bu adreslere sahip olmak mümkün hale gelir.

KEP adresine sahip olan kullanıcılar gönderdikleri tüm hukuki yazışmaları, ticari belgelerin ya da önemli olduğunu düşündükleri evrakların muhafaza altına alınmasını sağlar. Bu gönderim süreçlerinin en önemli özelliği ise belgelerin orijinal hallerinin korunmasıdır.

Gönderilerin ulaştırılacak kişiye eksiksiz ve tam olarak gitmesi sağlanırken aynı zamanda da değişim yaşaması engellenir. Bu durum evrakların yasal değerini koruması gerektiğinde oldukça önemlidir. Bundan dolayı da belgenin kesin delil olma özelliği korunmuş olur.

Hesaplar bireysel olarak oluşturulabileceği gibi kurumsal hesap açılması da mümkündür. Bunun için herhangi bir PTT şubesine gitmek yeterli olurken formun eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Resmi yazışmaların mevzuatlara uygun olarak düzenlenmesine olanak tanıyan sistemin uluslararası standartlarda hizmet verdiği görülür.

Birçok kurum ya da kuruluş KEP adresleri üzerinden kurumsal yazışmalarını gerçekleştirir. KEP adresine sahip olan kullanıcılar PTT’nin resmî web sitesi üzerinden adreslerine giriş işlemi yapabilmektedirler.

KEP adresi kişiye özel ya da kurumsal olarak alındığında her tür resmi ya da özel yazışmalar için kullanılabilir. Kurumlar arası yazışmalarda veya firmalarla şahıslar arasında gerçekleşen her tür yazışmada bu adresler aracılığı ile veriler güvenilir ortamlarda saklanır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir