Kişi ya da kuruluşların bir buluş gerçekleştirdiğinde yapması gereken davranış patentini almaktır. Patent alınmak sureti ile bu buluşun kime ait olduğu anlaşılırken üçüncü kişilerin haksız kazanç elde etmesinin de önü kesilmiş olur. Bundan dolayı patent almak oldukça önemlidir. Logo Patenti Nasıl Alınır? Merak edildiğinde bilinmesi gereken bazı ayrıntılar olur.

Patent Nedir? Nasıl Alınır?

Patent Nedir? Nasıl Alınır? Sorusu bir buluş ya da tasarım gerçekleştirildiğinde araştırılır. Buluşun ya da ürünün patenti alındığında kullanım hakkı bulan tarafa ait olurken ürünün satışı, pazarlanması ya da kullanım hakkı güvence altına alınmış olur.

Ürün kim tarafından bulunduysa ona ait olduğunun anlaşılabilmesine yarayan bu belge, hak sahibi açısından oldukça önemlidir. Ürün ya da buluşun haklarının güvence altına alınmasına yarayan patent resmi bir belgedir.

Patent alınacağı zaman Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılır. Başvurunun ardından kurum tarafından hazırlanan bir rapor olurken ürünün kriterleri karşılaması durumunda patent hakkı başvuru sahibine verilir.

Hem uluslararası hem de ülke sınırları içerinde patent başvurusu yapılabilir. Başvuru sırasında ürün bilgilerinin yer aldığı bir başvuru evrağı hazırlanır. Dosya, kuruma iletildikten sonra incelenir ve uygun bulunursa onaylanır.

Logo Nedir?

Logo adı verilen özel simgeler bir kuruluş ya da firmanın temsil edilmesinde kullanılan reklam unsurlarıdır. Logo işletme açısından marka imajını temsil eder. Bunun yanı sıra işletmelerin marka değeri kazanabilmesi için gerekli olan reklam çalışmalarında logo oldukça önemlidir. Logo Nedir? Dendiğinde markayı temsilen kullanılan ya da kurum ve kuruluşları temsil eden simgelerle oluşturulmuş görsel malzemelerdir şeklinde açıklanabilir.

Logo ile firma, marka değeri kazanır ya da bir kuruma kurumsal kimlik kazandırma gücüne sahip olur. Bundan dolayı da logo tasarımlarının özgün olması istenir. Kurum, kuruluş ya da işletmeye özel tasarlanan logonun patenti alındığında onu kullanma hakkı sahibine verilir.

Bundan dolayı da logolar söz konusu olduğunda patent başvurusu yapılarak üçüncü kişilerin haksız kazanç elde etmesinin önüne geçilir. Logo patenti için başvuru yapılması gereken adres Türk Patent ve Marka Kurumu’dur.

Başvuru sahiplerinin yapması gereken evraklarını tam ve eksiksiz olarak kuruma iletmektir. Kurum gerekli incelemeleri yaptıktan sonra uygun bulması durumunda onay verir. Logonun benzersiz olması, taklit edilmemiş olması ve tasarlayana özgü bir ürün olması onaylanması sırasında dikkate alınır.

Patent başvurusu yapılmadan önce bu ürüne ait ülke genelinde veya dünyada kullanılan benzer bir ürün olup olmadığına bakılır. Araştırma süreçlerinde arama yapılacağı zaman internet ortamı üzerinden online olarak tarama yapılabilmektedir. Bir logo için Avrupa genelinde patent almak isteyenlerin başvuru yapması gereken merci Avrupa Patent Ofisi’dir. Ülke geneli içinse Türk Patent ve Marka Kurumu doğru adrestir. Patent başvurularında hazırlanan belgeler içerisinde tarifname adı verilen bölümlerin titiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Dosya tescil edildiğinde ise gerekli kurumlara başvuru hakkı doğar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir