Görme bozuklukları arasında kabul edilen renk körlüğü renklerin algılanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Renkler arasında var olan farkların da algılanamadığı bu rahatsızlıkta renkler birbirine karıştırılır. Renk Körlüğü Testi Nedir? Dendiğinde bu hastalığın tespitinde kullanılan yöntemden söz edilir.

Renk Körlüğü Nedir?

Gözlerde ortaya çıkabilen çeşitli rahatsızlıklar olur. Bu problemlerden biri de renk körlüğü olarak adlandırılan durumdur. Renk Körlüğü Nedir? Sorulduğunda kişinin renkleri ayırt edememesinin yanı sıra renkler arasındaki farkı da algılayamamasıdır demek doğrudur.

Renk körlüğü olan kişiler bunu ya genetik sebeplerle taşır ya da sonradan gelişen bir durumdur. X kromozomu olarak adlandırılan cinsiyet kromozomu renk körlüğünün genetik olarak ortaya çıkmasında etkilidir.

Renk körlüğü sonradan ortaya çıkmışsa bu durumda bazı nedenlere gereksinim duyulur. Renk körlüğüne yol açan çeşitli sebepler ise şunlardır:

l Retinanın zarar görmesi

l Beynin görme merkezindeki sorunlar

l İlaçların yan etkileri

Renk Körlüğü Belirtiler

Bu tür rahatsızlıklarda belirtilerde değişiklik olması söz konusudur. Problem tam renk körlüğü ya da kısmi renk körlüğü olarak ortaya çıkar. Bundan dolayı da herkes için aynı belirtilerden söz etmek doğru olmaz. Renk Körlüğü Belirtileri söz konusu olduğunda kısmi renk körlüğünde mavi, yeşil ve kırmızı renklerin karıştırıldığı görülür.

Tam renk körlüğünde ise renkler siyah, gri ve beyaz şeklinde algılanır. Bu tür problemler yaşayan bireylerin çoğu zaman renkleri gördükleri anlaşılırken bu renkleri soluk algılarlar. Bundan dolayı da zaman zaman karıştırırlar.

Kişinin renkleri görme konusunda problem yaşadığını düşünmesi durumunda bir göz doktoruna başvurması gerekir. Özellikle kırmızı, yeşil ve sarı renkleri karıştıran bireylerin trafikte problem yaşaması söz konusu olacağından bu durum ihmal edilmemelidir.

Göz doktoruna başvurulduğunda genel muayenenin ardından renk körlüğü testi uygulanır. Bu test oldukça kolay uygulanırken kısa sürede teşhis koymaya imkân tanır. Bu rahatsızlığın henüz bir tedavisi olmamakla birlikte bazı optik cihazlar kullanılarak sorunun en az düzeyde hissedilmesi mümkündür.

Bu optik cihazlar renkli kontakt lensler veya gözlükler olarak hastaya sunulur. Kişinin sorununa bağlı olarak tercih edilecek optik cihazın seçilmesi mümkün olur.

Renk Körlüğü Testi

Renkleri ayırt etmekte zorlanan ya da karıştıran kişilere renk körü teşhisi konabilmesi için göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Kapsamlı göz muayenesinin ardından Renk Körlüğü Testi uygulanır.

Bu testte renklerden oluşan bir panoda gizli sayılar bulunur. Bu sayılar da yine renklerden oluşur. Renklerin içerisine gizlenen farklı renkteki sayı ve şekillerin neler olduğu kişiye sorulur. Yarı renk körü ya da tam renk körü olan kişiler bu sayı ve şekilleri okuyamaz.

Göz doktoru bu test aracılığı ile hastaya renk körü olup olmadığına dair teşhis koyar. Daha sonra da problemi en az düzeyde hissedebileceği optik cihazların kullanılması konusunda kendisini yönlendirebilir. Bu rahatsızlık henüz tedavisi olmayan bir problemdir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir