Etiket adı verilen pazarlama ürünleri firmaların kurumsal kimlik kazanmasında kullanılan tanıtım malzemeleri olurken aynı zamanda da işlevsel özellikleri ile öne çıkarlar. Etiketler ürün hakkında bilgi vermek, kullanımını kolaylaştırmak gibi işlevsel yanlara da sahiptir. Metal Etiket Nedir? Dendiğinde etiket türleri hakkında da bilgi edinmek gerekir.

Etiketler sayesinde firma, hizmet verdiği sektörde kurumsal bir kimlik kazanma şansı yakalar. Marka imajına doğrudan katkısı olan etiketler her sektör açısından gerekli olan malzemelerdir. Farklı etiket türleri vardır ve bunlar arasında yer alan bazı örnekler şu şekildedir:

l Metal etiketler

l Kâğıt etiketler

l Plastik bazlı etiketler

l Cam etiketler

Metal Etiket

Çeşitli sektörler açısından kullanılan etiket türlerinde değişiklik olurken Metal Etiket çeşitleri de dayanıklılıkları ile öne çıkan türler arasında yer alır. Bu tür etiketler metal üzerine baskı yapılarak elde edilirler. Serigrafi baskı tekniği adı verilen uygulamaların yanı sıra asit indirme yöntemleri ile de elde edilebilen metal etiketlerin çeşitli sektörler için uygun olduğu görülür.

Metal etiketlerin yaygın olarak kullanıldıkları sektörler arasında; otomotiv, ilaç, havacılık ilk sıralarda yer alır. Bu tür etiketler hava koşulları karşısında dayanıklılıkları ile öne çıkarlar. Uzun süreli kullanıma uygun olan metal etiketlerin aynı zamanda da firma prestijini yansıtmaları açısından tasarım süreçleri önemlidir.

Etiket Tasarımı Nasıl Olur?

Dijital baskı metotlarının teknoloji ile birlikte giderek gelişmesi yeni yöntemleri ortaya çıkarırken metal etiketlerin tasarımları da önemlidir. Birçok etiket türü vardır ve bunlardan biri olan metal etiketler firmanın görünen yüzü olması ile prestij açısından önemlidirler. Etiket Tasarımı Nasıl Olur? Merak edildiğinde bu konuda grafik tasarımcılarla çalışmak firma açısından bir avantaj yaratır demek doğru olur.

Tasarım süreçlerinin profesyonel bir anlayışla yönetilmesi firmayı bir adım öne çıkarır. Bundan dolayı tercih edilen grafik tasarımcılar sektörün gereksinimlerine uygun tasarım seçenekleri konusunda firmaları yönlendirir.

Etiket tasarımlarında sadelik her zaman en önemli unsur olurken üzerinde yer alacak bilgilerin de gerektiği kadar ve güncel olması gerekir.

Etiket tasarımında kullanılan renkler, marka logosu ya da benzer ögeler yerleştirilirken dikkat edilmesi gerekenler olurken alanında uzman grafik tasarımcılarla çalışıldığında tasarım süreçlerinde profesyonel hizmet almak mümkün olur.

Metal etiketler üzerinde firma ismi ve logosunun yanı sıra iletişim adresleri de bulunur. Dayanıklılığı ile öne çıkan metal etiketlerin çeşitli sektörler için uygun olduğu görülürken yapışkanlı ya da montaj yapılabilen türleri ile de bu etiketler öne çıkar.

İstenilen oranlarda tasarlanabilen bu tür etiketlerin dengeli bir tasarıma ihtiyacı olur. Ürünün görünen yüzeylerinde kullanılan metal etiketler sayesinde firma görünür hale gelir ve ihtiyaç anında hatırlanır. Bundan dolayı da bilgilerin güncel olması zorunludur.

Metal etiketlerin basım amaçları arasında uyarı, bilgilendirme gibi nedenler de olabilir ve bu durumda da tasarımları buna göre yapılır.

l Etiketin kullanılacağı sektörle uyumlu olması gerekir.

l Üzerinde yer alan bilgilerin tam ve güncel olması istenir.

l Ürüne ait özellikleri tanımlar nitelikte olmalıdır.

l Tasarım sürecinde etiketin üretim malzemesi dikkate alınmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir