Teknolojide yaşanan gelişmelerin dünya genelinde davranış değişikliğine yol açtığı görülürken ticari çalışmalarda da dijital ortamların kullanılması bu çeşitliliği arttırır. Dijital Pazarlama Nedir? Sorusu kullanıcıların merak edecekleri arasında yer alırken internet ürün ya da hizmet satışlarında kullanılan bir mecra olarak öne çıkar.

Dijital pazarlamanın önemli bir aracı olan internet sayesinde dünya geneline hizmet vermek mümkün olurken küreselleşen dünyada firmalar bu platformlarda yer almak zorundadır. İşletmenin büyüme isteğine cevap veren dijital pazarlamanın kendine özgü yapısı olurken çeşitli stratejilere de gereksinim duyar.

İnternet teknolojileri kullanılarak yapılan ürün ve hizmet satışları dijital pazarlama kapsamında değerlendirilirken çeşitli platformlar bu çalışmalar sırasında kullanılır. Sanal ortamlarda gerçekleşen ticari faaliyetler günümüzde yaygın olarak tercih edilir.

Dijital Pazarlamanın Doğuşu

İnternetin kullanılmaya başlaması ile dijital pazarlamaya yönelik çalışmalar da artarken Dijital Pazarlamanın doğuşu yaklaşık olarak 1990’lı yıllara denk gelir. Yahoo, HotBot gibi şirketlerin ardından Google’un sektöre girişi ile birlikte arama motoru kullanımında artış yaşanırken firmalar açısından arama motorlarında üst sıralarda yer almak önem kazanmaya başlamıştır.

İşletmelerin sanal mecralarda yer almaya başlaması ticari çalışmalarını buraya yönlendirmelerini artırırken tarayıcı tabanlı çerezler sayesinde müşterilerin hatırlanabilir olması dijital teknolojiler açısından oldukça önemli hale geldi.

Bu sayede ziyaretçilerin kolay hatırlanabilir olması öne çıkarken yeniden pazarlamanın önemli bir ayağı olan çerez teknolojisinin dijital pazarlamaya katkıları da oldukça fazladır. Günümüzde mobil cihazlarda yaşanan gelişmeler kullanıcıların uzun bir zaman aralığında internet ağları üzerinde kalmasına yol açarken mobil pazarlamanın da önemi gittikçe artmaktadır.

İşletmeler kullanıcılarına çeşitli platformlar üzerinden ulaşabilirken SMS teknolojileri sayesinde ürün ve hizmetleri hakkında müşterileri ile organik bir bağ kurmaktadır. Bu çalışmaların doğal bir sonucu olarak da dijital pazarlama gelişim gösterir.

Dijital Pazarlamanın Kullanılma Nedenleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan internet sayesinde gelişim gösteren dijital pazarlamanın geniş bir alıcı kitlesine hitap ettiği görülürken işletmelerin büyüme hedeflerini karşılar. Bunun yanı sıra Dijital Pazarlamanın Kullanılma Nedenleri söz konusu olduğunda birçok başlıktan söz edilebilir.

l Hız Faktörü

l Etkileşime Açık Olması

l Hedefleme Özelliği

l Ölçülebilir Olması

l Düşük Maliyet Avantajı

l Optimizasyon Kolaylığı

Dijital pazarlamanın hızlı bir kullanıma sahip olması önemli özellikleri arasında yer alırken reklam stratejilerinin kısa sürede yönlendirilmesine fırsat verir. Yüksek bir etkileşime imkân tanıyan bu uygulama sayesinde eş zamanlı ve çift yönlü bir bilgi akışına maruz kalınır.

Zaman ve mekân kavramını ortadan kaldıran bu teknoloji insanların her an ve diledikleri ortamda alışveriş yapmasına fırsat verir. Hedef kitle ve potansiyel müşterilerin hizmet alması oldukça kolay olurken işletme açısından bu durum avantaj yaratır.

Dijital pazarlamanın sonuçları ölçülebilir olurken bu durum firma açısından ileriye dönük plan yapmaya fırsat yaratır. Düşük maliyetli olması işletmenin ekonomi politikalarını doğrudan etkileyen bir durum olurken optimizasyon kolaylığı da önemli bir faydasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir