Reklam stratejileri firmaların kar elde etme ve büyüme beklentilerine cevap vermek üzerine şekillenir. Birçok reklam yöntemi olurken bunlar arasında gerilla pazarlama da öne çıkar. Gerilla Pazarlama Nedir? Dendiğinde ise geleneksel yöntemlerden ayrılan ve düşük maliyeti ile dikkat çeken bir uygulamadan söz edilir.

Bu pazarlama yöntemi müşterileri şaşırtmaya odaklanırken yüksek bir enerji ve hayal gücü ile beslenir. Klasik yöntemlerden ayrılan bu uygulamanın müşteri üzerinde güçlü bir etki bıraktığı görülürken tercih edilen yöntemler olarak ortaya çıkar.

Pazarlama Nedir?

Bir ürün ya da hizmetin satışı yapılacağı zaman müşterilere tanıtım yapılması gerekir. Bu sayede alıcıları harekete geçirmek mümkün olurken pazarlamanın en önemli unsuru reklamdır. Pazarlama Nedir? Araştırılanlar arasında yer alırken bu sayede ürün ve hizmet satışı yapılır.

İşletmelerin ticari çalışmaları sırasında yararlandığı bir yöntem olan pazarlama stratejileri ürün ve hizmetlerin satışına imkân tanırken firmanın daha geniş pazarlarda yer almasına aracılık eder. Küreselleşen dünya ölçeğinde pazarlama faaliyetlerinin dijital platformlara kayması klasik yöntemlerin dışında pazarlama stratejilerinin de gelişmesine yol açmıştır.

Gerilla Pazarlamanın Özellikleri

Pazarlama yöntemleri arasında yer alan gerilla pazarlamanın kendine özgü yanları olurken Gerilla Pazarlamanın Yöntemleri de merak edilir. Bu metotlardan bazıları ise şunlardır:

l Sıra dışı yaklaşım

l Beklenmedik davranışlar

l Özgünlük

l Yaratıcı çabalar

l Düşük maliyet

l Eyleme yönelik olma

l Özgürlükçü yaklaşım

l Alışılmışın dışında olmak

Gerilla Pazarlama Çeşitleri

Gerilla pazarlamanın kendine özgü ve farklı yanları bulunurken müşteri daima değişik bir durumla karşı karşıya kalır. Bu beklenmedik etkileşim ise gün sonunda işletmeye kar olarak döner. Farklı bir uygulama yöntemine sahip olan bu strateji dinamik yapısı ile öne çıkarken daima yeniliklere açıktır. Gerilla Pazarlama Çeşitleri kullanıcıların merak edecekleri arasında yer alırken bunlardan bazıları şöyle sıralanır:

l Açık Pazarlama

l İç Mekân Pazarlaması

l Event Ambush Pazarlama

Açık pazarlamada kentlerde yer alan çeşitli ögeler kullanılırken ürünler açık alanlarda teşhir edilir. Herhangi bir anıt ya da heykel üzerinde ürünlerin tanıtılması mümkündür. Kapalı mekanlarda gerçekleştirilen iç mekân pazarlamasında da dış mekanla benzer yöntem kullanılırken izleyenlerin şaşıracağı noktalar seçilir.

Bir diğer gerilla pazarlama türü de event ambush yöntemidir. Bu uygulama da herhangi bir etkinlik ya da spor müsabakası sırasında izleyicilerin haberi olmadığı bir anda ürün tanıtımı yapılması biçiminde gerçekleştirilir.

Tüm bu uygulamaların geleneksel pazarlamadan ayrılan bazı yanları bulunurken işletmeler tarafından sık kullanılmaya başlayan yöntemler arasında bu pazarlama türü de bulunur. Gerilla pazarlama sırasında öne çıkan en önemli unsur yaratıcılıktır.

Kolay şekillenen bir yöntemdir ve insan psikolojisine odaklı çalışmaya imkân yaratır. Değişen toplumsal ve bireysel ihtiyaçlar dikkate alındığında güzel işler çıkarmaya yarar. Dinamik bir yapıdadır ve çeşitli uygulama yöntemlerinin bir arada kullanılması uygulama süreçlerinde mümkün olur.

Maliyeti düşük bir uygulama olan Gerilla Pazarlama yöntemi müşterilerin beklentilerine cevap verir. Hedeflenen kitleye kolay hitap edebilen bir pazarlama yöntemidir ve kar elde etme beklentileri açısından işletme için avantajlı bir metottur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir